Bild se ve své zprávě odvolal na nejmenované zdroje, které se schůzky v parlamentu zúčastnily. Kancléřka podle nich doporučila, aby poslanci tento její názor tlumočili svým voličům.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Turecko usiluje o vstup do EU mnoho let, jeho prezident Recep Tayyip Erdogan však nedávno připustil, že by o dalších krocích mohli rozhodnout turečtí občané v referendu. V úterý nicméně prohlásil, že pro Turecko ještě není přibližování se k EU uzavřenou kapitolou.

Zruší dohodu o migrantech?

Zmrazení přístupových rozhovorů podpořil minulý týden nezávaznou rezolucí Evropský parlament poměrem hlasů 479 : 37. Poslanci tak reagovali na „neúměrnou reakci“ turecké vlády na pokus o puč z poloviny července. Turecké úřady od převratu zadržely nebo propustily z práce více než 125 000 lidí včetně vojáků, akademiků, učitelů, soudců, novinářů a předáků kurdské menšiny.

Také němečtí představitelé jsou vůči Ankaře kritičtí za její tažení proti opozici. Šéfka vlády Merkelová nicméně koncem minulého týdne zdůraznila, že Turecko i EU musí dodržovat vzájemné závazky a nesmí přerušovat dialog. Podobně se vyjádřil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. [celá zpráva]

EU má s Tureckem, které je členem NATO, také dohodu o zadržování a navracení migrantů. Erdogan a někteří jeho ministři opakovaně pohrozili, že od ní odstoupí a vpustí do Evropy statisíce běženců, pokud Unie do konce roku nezruší vízovou povinnost pro turecké občany a neurychlí přístupové rozhovory.