Evropská komise ve středu otevřela cestu ke zrušení víz pro občany Turecka. Pokud Ankara splní všech 72 podmínek zakotvených v březnové dohodě s EU o omezení migrace, a plán schválil Evropský parlament i všechny členské země, mohli by Turci cestovat do Schengenského prostoru už od konce června.

Evropská komise dala plánu zelenou, i když Turecko zatím pět podmínek nesplnilo. Mnozí poslanci Evropského parlamentu (EP) jsou tím pobouřeni a hrozí, že dohodu zablokují, napsal list The Daily Telegraph. Šéf největší frakce v EP, konzervativců, Manfred Weber řekl, že nechápe, proč komise s doporučením přišla. „Nesmí se potápět pravidla,” dodal.

Vůdce liberálů Guy Verhofstadt řekl, že liberálové budou hlasovat proti, dokud v Turecku neskončí brutální tlak na novináře a všech 1800 soudních procesů. Počítá mezi něj i stíhání německého satirika Jan Böhmermanna. Předseda frakce euroskeptiků Nigel Farage mluvil o vydírání.

Odpor části CDU a CSU

„Ve frakci (CDU/CSU) stále panují výrazné pochyby o bezvízovém styku, neboť by mohlo dojít k nezanedbatelnému nárůstu neregulérní migrace,” uvedl poslanec a odborník křesťanských demokratů na otázky vnitra Wolfgang Bosbach. „Proto potřebujeme centrální registr vstupů a odchodů (z Schengenského prostoru) a také záchrannou brzdu pro případ, že nelegální imigrace skutečně výrazně naroste,” dodal. O záchranné brzdě se mluvilo ještě před jednáním, ale EK ji odmítla. [celá zpráva]

Skeptický je ke zrušení víz pro turecké občany také mluvčí křesťanských demokratů pro otázky vnitra Stephan Mayer. Podle něj hrozí, že se rušení víz nyní stane spíše politickou než věcnou otázkou. Politické ústupky ale nesmíme akceptovat, neboť z toho plynou bezpečnostní rizika, řekl Mayer.

Bavorský ministr vnitra a člen bavorské CSU Joachim Herrmann bezvízový styk s Tureckem zcela odmítl. Připomněl v této souvislosti násilné střety, které se o velikonoční neděli odehrály mezi Turky a Kurdy v Aschaffenburgu na severozápadě Bavorska: „V naší zemi takovéto konflikty nechceme.”

Ze zkušenosti s balkánskými zeměmi plyne, že zrušení víz zvýší počet žadatelů o azyl, dodal Herrmann. Proti zjednodušení vízového styku pro turecké podnikatele ale nic nenamítá.

Merkelová plán hájí, o rizicích se mluvit nemá

Samotná předsedkyně CDU, kancléřka Angela Merkelová, spoléhá na to, že se Turecku podaří do konce června splnit i posledních pět podmínek, které zůstávají zatím otevřené (boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s Europolem a protiteroristické zákony).

„Myslím, že vzhledem k pokrokům, které Turecko učinilo v ostatních bodech, existuje reálná šance, že splní i dosud otevřené kapitoly,” uvedla ve středu večer. Podle ní tak nyní není správná doba na to, aby se hovořilo o možných rizicích. Mělo by se spoléhat na dodržení vzájemných slibů, a posílit tak důvěryhodnost celé migrační dohody EU s Tureckem.