"Podporujeme snahu afghánské vlády o dosažení národního usmíření. Jsme připraveni pružně přistupovat k otázkám možného oslabení sankčního režimu vůči Tálibánu, pokud to nebude odporovat národním zájmům Afghánistánu," řekl agentuře TASS Kabulov, který je současně ředitelem příslušného odboru na ministerstvu zahraničí.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Tálibán je podle ruského diplomata znepokojen rychlou expanzí jiného radikálního hnutí v Afghánistánu, a sice Islámského státu (IS), který mu od loňského léta přebírá bojovníky i finanční zdroje, včetně obchodu s narkotiky. Na jaře a v létě došlo mezi příslušníky obou hnutí také k potyčkám.

Kabulov už minulý týden řekl, že Rusko a Tálibán mají společné zájmy právě v rámci boje proti IS. Prohlásil také, že Moskva s Tálibánem komunikuje, ten to však popřel.