„Hitler pořád říkal: 'Nechovají se k nim správně. Musím tam jít a chránit svoje lidi'. A proto to u všech vyvolalo takovou nervozitu,” podotkla Clintonová a dodala: „Tvrzení prezidenta Putina a dalších Rusů, že na Krym a možná dál na východ Ukrajiny jít museli, protože musejí chránit ruskou menšinu, připomíná tvrzení ze třicátých let, kdy nacistické Německo neustále opakovalo, jak musí chránit německé menšiny v Polsku a v Československu a jinde v Evropě.”

Clintonová to řekla během návštěvy Kalifornie.

Bývalá ministryně zdůraznila, že je potřeba čerpat z minulosti: „Chci jen, aby si všichni udělali výlet do historie. Samozřejmě nic nesrovnávám. Ale doporučila bych, abychom se poučili z této taktiky, která byla použita už v minulosti.”

Podle Clintonové se Putin snaží o „resovětizaci” ruské periferie, tedy o obnovení co největšího vlivu ve státech, s nimiž Rusko sousedí a s nimiž kdysi tvořilo Sovětský svaz. Podle ní ale plýtvá potenciálem národa a ohrožuje stabilitu a mír v Evropě.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ruské námořnictvo drží v obklíčení ukrajinskou flotilu. Zdroj: Reuters

Clintonová zároveň podpořila tvrzení amerického prezidenta Baracka Obamy, že ruská intervence na Krymu je porušením mezinárodního práva, i výzvu americké vlády, aby se Rusko vyvarovalo vyhrožování silou či jejího použití.