Britská tajná služba GCHQ (Vládní komunikační ústředí) podle Snowdenem vyzrazených informací spolu s USA a dalšími klíčovými partnery provozovala síť elektronických špionážních zařízení na diplomatických budovách po celém světě. S jejich pomocí získávala tajné informace o hostitelských zemích.

Americké velvyslanectví u budovy Bundestagu

Americké velvyslanectví u budovy Bundestagu

FOTO: Tobias Schwarz, Reuters

Dokumenty NSA i letecké snímky a informace o předchozích sledovacích aktivitách v Německu naznačují, že Británie má tajné sledovací zařízení na střeše svého velvyslanectví v Berlíně, jež stojí pár set metrů od budovy Bundestagu i od kanceláře kancléřky Angely Merkelové.

Na střeše je bílý válcovitý objekt, který skoro není vidět z ulice. Je podobný zařízení, které GCHQ požívala za studené války v Berlíně v Teufelsbergu ke sledování východoněmecké a sovětské komunikace. Podobné zařízení je vidět i na satelitních snímcích lesů u Washingtonu, kde se cvičí agenti CIA a NSA.

Američané, jejichž ambasáda je od britské vzdálena 150 metrů, své špionážní „hnízdo“ na střeše budovy svého zastupitelského úřadu vypnuli minulý týden, aby neprohlubovali škody v americko-německých vztazích, které vznikly poté, co se ukázalo, že NSA sledovala mobil Merkelové.  [celá zpráva]

Infračervený snímek sledovacího zařízení na střeše amerického velvyslanectví v Berlíně

Infračervený snímek sledovacího zařízení na střeše amerického velvyslanectví v Berlíně

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

Infračervené záběry amerického velvyslanectví pořízené německou televizí ARD potvrdily, že zařízení za speciálním sklem provozované CIA a NSA je vypnuté. Pokleslo silně emitované tepelné záření. Podle dokumentů NSA Washington ukončil provoz stovky sledovacích zařízení SCS, z nichž 19 bylo v Evropě, mj. ve Frankfurtu a v Berlíně. Část úkolů byla převedena na GCHQ.

I když není jasné, zda Británie zařízení využívala, výbušné je už samotné zjištění, že je měla na ambasádě v hlavním městě svého blízkého spojence.

Letecký snímek budovy amerického velvyslanectví v Berlíně

Letecký snímek budovy amerického velvyslanectví v Berlíně

FOTO: Euroluftbild.de, Reuters

Poslanec německých Zelených Jan Albrecht, který stojí v čele kampaně na ochranu soukromí a osobních údajů, listu řekl: „Jestliže GCHQ provozovala odposlouchávací zařízení na střeše velvyslanectví Spojeného království v Berlíně, je jasné, že se zaměřovalo na politiky a novináře. EU požádala o vládu Davida Camerona, aby vysvětlila aktivity GCHQ v Evropě, ale ta to odmítla s tím, že nekomentuje své jednání ohledně národní bezpečnosti. To je těžko v duchu evropské spolupráce. Nejsme nepřátelé.“

Listu Independent Cameronův mluvčí postoj vlády potvrdil: „Nekomentujeme zpravodajské otázky.“