„Tato zpráva není pravdivá. Vedení strany o tomto tématu nikdy nejednalo a předseda strany nikdy neinformoval vedení o své ambici kandidovat na prezidenta SR,“ uvedla mluvčí strany Monika Počátková v prohlášení.

Podle zdrojů slovenských novinářů by definitivní rozhodnutí mělo padnout až na prosincovém sjezdu strany a bude souviset s reálnými šancemi na úspěch dosavadního předsedy vlády.

Do prezidentského klání půjde Fico jen v případě, že se mu do cesty nepostaví nebezpečný soupeř. "Nechce kandidovat, když nebude mít jistotu výhry," sdělil slovenskému deník nejmenovaný zdroj z premiérovy strany.

Podle politologa Jána Baránka by Fica dokázala porazit jen bývalá premiérka Iveta Radičová: "Už ukázala, když kandidovala proti Ivanu Gašparovičovi, že dokáže mobilizovat voliče." Politička získala ve volbách v roce 2009 téměř milión hlasů, v přepočtu téměř 45 procent.

Iveta Radičová na summitu v Bruselu

Iveta Radičová

FOTO: Eric Vidal, Reuters

O možné kandidatuře Roberta Fica na prezidenta se na Slovensku spekulovalo již delší dobu. S jeho účastí v hlasování počítaly i nejrůznější průzkumy.

Podle posledního z nich by měl Fico postup do druhého kola prezidentských voleb prakticky jistý. Nicméně poté by nad ním zvítězila právě Iveta Radičová. Účast bývalé premiérky ale rovněž není vůbec jistá. Radičová totiž ve všech rozhovorech odmítá, že by se chtěla znovu pokusit získat prezidentské křeslo. Její partner a bývalý poradce Marián Balázs uvedl, že ji nepřemlouvá. "Respektuji rozhodnutí Ivety Radičové," dodal.

Ivan Gašparovič

Ivan Gašparovič

FOTO: Reuters

Prezidentské volby se budou konat v březnu a v dubnu příštího roku. Současná hlava státu Ivan Gašparovič v nich už kandidovat nemůže.

Podle Směru zvažuje Fico kandidaturu i proto, že už je unavený z hádek na všech frontách, uvedl zdroj pro Hospodárské noviny.