Hollande na úvod prohlásil, že si je „vědom výzev“, jimž Francie čelí, a vyzval Francouze k jednotě. „Rozdíly mezi námi by nás neměly dělit. Země potřebuje usmíření,“ řekl.

Hollande už dříve avizoval, že si sníží plat a mimo jiné zmrazí ceny benzínu. [celá zpráva]

Hollanda na nádvoří paláce přivítal Sarkozy, oba muži si potřásli rukama. Odstupující hlava státu Hollanda před slavnostní inaugurací soukromě provedla prostorami sídla a předala některá státní tajemství včetně kódů k jaderným zbraním pro případ potřeby jejich použití.

Nový francouzský prezident Francois Hollande

Nový francouzský prezident Francois Hollande

FOTO: Jacky Naegelen, Reuters

Nicolas Sarkozy zdraví na nádvoří Elysejského paláce Francoise Hollanda

Nicolas Sarkozy zdraví na nádvoří Elysejského paláce Francoise Hollanda

FOTO: ČTK/AP

Francois Hollande (vpravo) vystřídal v prezidentském úřadu Nicolase Sarkozyho

Francois Hollande (vpravo) vystřídal v prezidentském úřadu Nicolase Sarkozyho

FOTO: ČTK/AP

Hollande žádal spíše méně pompézní ceremoniál a přizval na něj jen asi tři desítky svých hostů. Inaugurace se také účastnilo 350 státních a politických představitelů. Chyběla Hollandova partnerka Valérie Trierweilerová i jeho čtyři děti, které má Hollande s bývalou šéfkou socialistů Ségolene Royalovou.

Valérie Trierweilerová (vpravo) je po Carle Bruniové-Sarkozyové novou první dámou Francie

Valérie Trierweilerová (vpravo) je po Carle Bruniové-Sarkozyové novou první dámou Francie

FOTO: Jacky Naegelen , Reuters

Hned pojede do Německa

Sedmapadesátiletý prezident po obřadu podle tradice pozdravil veřejnost na pařížském bulváru Champs-Élysées. Poklonil se také památce školského reformátora z 19. století Julese Ferryho a chemičky Marie Curie-Skłodowské. Následně poobědval s bývalými socialistickými premiéry Pierrem Mauroyem, Laurentem Fabiusem, Michelem Rocardem, Edith Cressonovou a Lionelem Jospinem.

Jeho první cesta za hranice povede ještě v úterý do Německa, kde se setká s kancléřkou Angelou Merkelovou. Hollande už během kampaně před volbami avizoval, že hodlá revidovat fiskální pakt Evropské unie, který inicioval s Merkelovou jeho předchůdce Sarkozy. Hollande hovoří o tom, že chce pro Evropu novou cestu.

Vysloužilý prezident Nicolas Sarkozy už prohlásil, že se vrátí k advokátní praxi. [celá zpráva]