Hlavní obsah
Foto: Vratislav Konečný

Bush s Putinem chystají akční plán k irácké krizi

Americký prezident George W. Bush a jeho ruský protějšek Vladimír Putin chtějí pro řešení irácké krize vypracovat akční plán, jenž, jak uvedli, bude v zájmu celého mezinárodního společenství. Oba prezidenti se na tom ve čtvrtek shodli v telefonickém rozhovoru, o němž informovala tisková služba Kremlu.

Foto: Vratislav Konečný
Bush s Putinem chystají akční plán k irácké krizi

"Během debaty o Iráku obě strany vyjádřily záměr pokročit v rámci Rady bezpečnosti OSN s cílem vypracovat akční plán, který bude brát v potaz zájmy mezinárodního společenství," uvádí se v prohlášení Kremlu k telefonátu, jenž se uskutečnil z Bushovy iniciativy.

Spojenými státy podporovaný návrh druhé rezoluce, jež by posvětila použití síly proti Iráku, byl předložen RB OSN tento týden. Ovšem Putin ve středu po setkání s německým kancléřem Gerhardem Schröderem prohlásil, že Moskva nepodpoří rezoluci, jež by dala popud k zahájení nepřátelství.

Bush: nová irácká vláda bude příkladem svobody

Bush ve středu večer v projevu na večeři v Americkém podnikatelském ústavu ve Washingtonu prohlásil, že po ukončení války v Iráku bude v Bagdádu nastolen režim, jenž se stane vzorem pro okolní státy a přispěje tím k demokratizaci celého blízkovýchodního regionu. "Nová irácká vláda bude sloužit jako zářný a inspirující příklad svobody," zdůraznil s tím, že Spojené státy nepřipustí nahrazení Saddáma Husajna druhým diktátorem. Tvrzení, že některé oblasti včetně Blízkého a Středního východu nejsou schopny přijmout hodnoty svobody a demokracie, Bush podle svých slov neakceptuje.

Nový Irák má přinést dobro i Palestincům

Šéf Bílého domu, jenž budování nového Iráku přirovnal k obnově Německa a Japonska po druhé světové válce, současně ujistil, že ze změny vlády v Bagdádu budou profitovat především Palestinci. Jakmile s pádem nynějšího iráckého režimu bude terorismu odpojen jeho finanční zdroj, budou si Palestinci moci snáze zvolit nové vedení, usilující o mír, řekl dále Bush s tím, že konec Husajnova režimu vytvoří příležitost k vytvoření samostatného a životaschopného palestinského státu. USA věří, že takovou myšlenku podpoří i Izrael.

Armáda ochrání ropné vrty před sabotáží

V narážce na zapálení kuvajtských ropných vrtů iráckými vojáky během války v Perském zálivu před 12 lety americký prezident dále slíbil, že USA v prvních okamžicích války ochrání irácké přírodní zdroje, před případnou "sabotáží ze strany umírajícího režimu". Zajistí rovněž, aby chemické a biologické zbraně Iráku byly zničeny.

Připustil, že stabilizace situace v Iráku po odstranění Saddáma nebude jednoduchou záležitostí. "Bude vyžadovat trvalou pomoc mnoha národů... Zůstaneme v Iráku tak dlouho, jak jen bude třeba, ani o den déle," zdůraznil prezident.

Bush: máme Radu bezpečnosti rádi

Radě bezpečnosti OSN, která ve čtvrtek v New Yorku zahájila další konzultace za zavřenými dveřmi, adresoval Bush vzkaz, aby dostála svým předsevzetím vůči Iráku a vůči všem, kteří chtějí šířit zbraně hromadného ničení. "Máme Radu bezpečnosti rádi natolik, že chceme, aby její slova měla platnost," řekl Bush.

RB OSN jednala o návrhu rezoluce, který předložily USA, Británie a Španělsko a který připravuje půdu k útoku na Irák. Na programu bylo rovněž memorandum Francie, Německa a Ruska, které se vyslovuje pro pokračování zbrojních inspekcí aspoň do 1. července.

Proti válečně naladěnému Blairovy vypukla revolta

Britská vláda premiéra Tonyho Blaira mezitím prosadila v parlamentu rezoluci schvalující snahu kabinetu prosazovat tvrdý postoj vůči Bagdádu prostřednictvím OSN. Při hlasování se však zhruba jedna čtvrtina poslanců Blairovy Labouristické strany postavila proti, což domácí média komentovala slovy, že jde o největší neúspěch Blaira od doby jeho nástupu k moci a že uvnitř Blairovy strany propukla revolta. V závěrečném hlasování se vyslovilo 434 poslanců pro vládní návrh rezoluce, proti bylo 124 poslanců.

Irák má do soboty čas zlikvidovat Samúd 2

Šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix ve čtvrtek předal generálnímu tajemníkovi OSN Kofi Annanovi čtvrtletní zprávu o činnosti svého týmu, přičemž prohlásil, že Irák stále ještě neudělal zásadní rozhodnutí ve svém odzbrojení. Uvítal také nedávné irácké dopisy s informacemi o zbrojních programech Bagdádu, ale řekl, že nepředstavují "úplnou spolupráci nebo zásadní obrat". Důležitou zkouškou irácké spolupráce bude to, zda Bagdád zlikviduje rakety Samúd 2, řekl Blix, jenž dal Iráku čas k rozhodnutí do soboty.

USA varuje Francii a přemlouvá další země

Spojené státy mezitím nadále pokračují v diplomatickém tlaku na nerozhodnuté členy Rady bezpečnosti i odpůrce ozbrojeného zásahu v Iráku. Americký velvyslanec v Paříži Howard Leach v článku pro deník Le Monde varoval, že stanovisko Francie bude mít důsledky na dlouhou dobu. "Jako přítel Francie doufám, že francouzský lid uzná realitu, jíž čelíme," zdůraznil diplomat v článku nazvaném "Hodina rozhodnutí pro Paříž".

Zatím se zdá, že USA se podařilo naklonit si Mexiko, které dosud zaujímalo protiválečný postoj. Stejně tak nejmenovaní američtí představitelé uvedli, že určité výsledky přinesla jednání usilující o to přesvědčit Rusko, aby nepoužilo právo veta.

Naopak další nerozhodnutí členové jako Chile dali najevo zájem o kanadský plán, který se snaží o kompromis mezi oběma stranami a dává Iráku čas přinejmenším do konce března. Kanadský plán ve středu odmítl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher, protože prý jen "prodlužuje přijímání rozhodnutí, které bychom všichni měli být připraveni učinit".

Pákistán dal podle listu The Los Angeles Times najevo, že by rezoluci umožňující nasazení síly mohl v Radě bezpečnosti podpořit.

USA potřebují ke schválení rezoluce hlasy devíti členů rady a nikdo z pěti stálých členů ji nesmí vetovat.

Husajn se připravuje

Podle nejmenovaného vysokého představitele Pentagonu začal irácký režim shromažďovat v Bagdádu a jeho okolí jednotky a rovněž umísťuje vojenskou výzbroj v blízkosti civilních objektů. Odkázal přitom na letecké fotografie, z nichž je podle něj patrná mj. výstavba muničního skladu u mešity, či umístění bojové techniky u místa, kde se rozděluje mezinárodní potravinová pomoc. Další snímek ukazuje protiletadlovou zbraň na střeše ministerstva komunikací.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků