Hlavní obsah
 

Stopy po vraždě saúdského novináře na konzulátu odstraňoval tým čističů

Saúdská Arábie vyslala devět dnů pro vraždě novináře Džamála Chášukdžího na konzulát v Istanbulu jedenáctičlenný tým „čističů“. Turecký představitel v pondělí sdělil listu Daily Sabah, že mezi nimi byli i toxikolog a chemik. Naznačil, že se pokoušeli zamaskovat stopy po likvidaci novináře.

 
Stopy po vraždě saúdského novináře na konzulátu odstraňoval tým čističů

Tým expertů přiletěl do Istanbulu 11. října, tedy devět dní poté, co vešel na konzulát Chášukdží a už z něj nikdy nevyšel.

Analýza kamerových záznamů odhalila, že v týmu byli chemik Abdal Azíz Džanabí a toxikolog Chálid Jahjá Zahrání.

„Tým přijel do Instanbulu ne kvůli tomu, aby osvětlil vraždu, ale aby zametl stopy,“ uvedl zdroj z tureckých bezpečnostních složek. Oba experty označil za čističe. Ti zemi opustili 17. října.

„Jsme přesvědčeni, že tato dvě individua přicestovala do Turecka z jediného důvodu – zakrýt důkazy o vraždě Džamála Chašukdžího, než bude turecké policii umožněno získat povolení k prohlídce,“ dodal zdroj.

Saúdská Arábie původně popírala, že by novinář byl na konzulátu zabit. Až 25. října přiznala, že byl novinář, který přispíval do listu The New York Times a kritizoval saúdskoarabský režim, zavražděn. Stal se obětí plánované vraždy, kterou Rijád označil za svévolnou akci skupiny agentů. [celá zpráva]

Pak Saúdové umožnili i prohlídku konzulátu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků