Hlavní obsah
Piloti ruské stíhačky Suchoj Su-30 v Sýrii Foto: Dmitry Steshin, ČTK/AP

Ruské stíhačky byly nad Sýrií na dohled od amerických

Američtí piloti stíhaček F-16 startující z Turecka měli v syrském vzdušném prostoru vizuální kontakt s ruskými letouny, uvedl v úterý velitel amerických vzdušných sil Charles Brown pro CBS. Přiblížili se k sobě na zhruba 30 km (20 mil). Informace přichází v době, kdy rostou obavy z nebezpečného chování Rusů nad Sýrií, protože jeden suchoj už pronikl nad Turecko.

Piloti ruské stíhačky Suchoj Su-30 v Sýrii Foto: Dmitry Steshin, ČTK/AP
Ruské stíhačky byly nad Sýrií na dohled od amerických

„Nejbližší (kontakt) byl na několik mil s (naším) dálkově ovládaným bezpilotním letounem, ale naše pilotovaná letadla nebyla blíže než dvacet mil“ řekl Brown. Piloti nejprve ruská letadla zachytili na radaru a pak je i viděli.

Zdůraznil, že podobná setkání zaberou jen malý čas letů. „Jsme nahoře mnohem častěji, než jsou (Rusové), takže když se kolem nich pohybujeme, aby byly operace bezpečné, je to jen malý čas ve srovnání s hodinami a hodinami, kdy jsme ve vzduchu nad Irákem a Sýrií.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Rusko zveřejnilo záběry z pondělních náletů na syrský Homs, Halab a Idlib

Video: Reuters

Uvedl ale, že bude přesto nutná zvýšená opatrnost, protože Američané plánují zesílit nálety na týl Islámského státu, které by měly podnikat americké strategické nadzvukové bombardéry B-1B.

Americký B-1B Lancer nad Kobani

Foto: Reuters

Informace o setkání amerických a ruských letadel ve vzduchu přišla v době, kdy ruské nálety v Sýrii vzbuzují stále větší nervozitu. Ruský letoun už omylem pronikl nad Turecko. Do tureckého vzdušného prostoru se dostal i další letoun ruské výroby - syrský MiG-29. [celá zpráva]

Ruské lodě mohou chránit základnu v Sýrii

Ve východním Středomoří už působí několik ruských hladinových lodí z Černého moře včetně raketového křižníku Moskva. Oficiálně tam jsou na cvičení zaměřeném na protivzdušnou a protiponorkovou obranu. Spekuluje se však, že mají poskytovat ochranu ruským vzdušným silám v Sýrii.

„Lodě v úkolovém uskupení vedeném raketovým křižníkem Moskva rozmístěné ve východní části Středomoří začaly provádět opatření, aby zajistily protivzdušnou ochranu letecké základny u Latakíje,“ uvedl nejmenovaný ruský zdroj pro britský Daily Mail.

Ve Středomoří jsou nyní kormě Moskvy ještě raketové fregaty Ladnyj a Pytlivij a fregata Smětlivij. Působí tam i jedna loď monitorující dění a několik výsadkových obojživelných plavidel.

Ruský pilot Suchoje Su-30 kontroluje raketu vzduch vzduch pod křídlem svého stroje

Foto: Dmitry Steshin, ČTK/AP

Tisková agentura Interfax AVN zaměřená na zpravodajství z armády citovala nejmenovaný vojenský zdroj, že cvičení je „testem účinnosti systému chránícího leteckou základnu u Latakíje proti náletům“.

Ruské ministerstvo obrany pozvalo zahraniční vojenské představitele do Moskvy ke koordinaci bojových akcí proti IS. Náměstek ministra obrany Anatolij Antonov řekl, že členové mezinárodní koalice, kterou vedou Spojené státy, by měly s ruskou rozvědkou sdílet údaje o pozicích IS.

Související témata:

Bojovníci Islámského státu

Foto: Reuters

Baal býval hlavním z aramejských bohů. Jeho chrám proto patřil k nejhonosnějším stavbám starověké Palmyry.

Foto: Bohuslav Borovička, Právo

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že cílem ruských náletů je dosáhnout politického řešení konfliktu v Sýrii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků