Hlavní obsah

Izrael je už ve třetím lockdownu. Očkuje 70 tisíc lidí denně

Izrael v neděli večer vstoupil do další, už třetí celonárodní uzávěry. Celkový počet nakažených tam o víkendu překonal 400 tisíc. V zemi se ale zároveň už týden očkuje vakcínou od konsorcia Pfizer/BioNTech, kterou dostalo už zhruba 380 tisíc lidí, uvedl v pondělí list Jediot Achronot.

Izrael je už ve třetím lockdownu. Očkuje 70 tisíc lidí denně

Nová opatření potrvají nejméně dva týdny. Očekává se však, že je kabinet premiéra Benjamina Netanjahua prodlouží o dalších několik týdnů, píše agentura DPA. Jedním z kritérií pro uvolnění opatření je pokles denního přírůstku nových nakažených pod 1000. Nyní testy zachytí denně okolo 3500 případů.

Podobně jako při minulém lockdownu, který skončil v polovině října, se Izraelci nesmějí vzdálit na více než kilometr od bydliště, nesmějí vstupovat do domů, v nichž nebydlí, obchody jsou uzavřeny, kulturní akce zrušeny a restaurace smějí provozovat jen rozvážkovou službu. Hromadná doprava funguje jen z poloviny, hromadné akce jsou omezeny na 20 lidí venku a 10 lidí uvnitř.

Školy zůstaly otevřené.

Po celé zemi vzniklo 380 nočních kontrolních stanovišť, na nichž policisté dohlížejí na dodržování opatření. Přes den bude v provozu 21 stanovišť provádějících namátkové kontroly řidičů.

Izraelští policisté provádějí kontrolu v rámci třetího plošného lockdownu.

Foto: Amir Cohen, Reuters

Izrael také zpřísnil podmínky pro vstup do země, a to v souvislosti s šířením nového, nakažlivějšího kmene koronaviru. Podle tamního ministerstva zdravotnictví se mutace objevená v Anglii prokázala i u některých izraelských pacientů.

Podíl pozitivních případů necelých pět procent

Izrael se zhruba devíti miliony obyvatel jen za neděli provedl 72 763 testů. Z nich mělo koronavirus 3498 lidí, podíl pozitivních testů tak činí 4,9 procenta.

V ČR za neděli přibylo 3732 nakažených, provedeno však bylo pouze 9640 testů, podíl pozitivních testů tak činil nesrovnatelných 38,7 procenta. V Izraeli je nicméně neděle pracovním dnem, prvním dnem týdne.

Nákaze v Izraeli dosud podlehlo 3226 osob.

Netanjahu: Díky očkování bude do měsíce po všem

Izrael minulý týden začal s vakcinací obyvatel. Podle pondělních údajů ministerstva zdravotnictví dvoufázovou vakcínu obdrželo už téměř 380 tisíc lidí, přednostně zdravotníků a Izraelců starších 60 let.

Vakcínu nyní denně dostává okolo 70 000 lidí, do příštího víkendu by to mělo být až 150 000 za den. Pomoci tomu mají i nepřetržitě otevřená očkovací centra.

Ve chvíli, kdy budou očkováni příslušníci rizikových skupin, by se země mohla dostat z koronavirové krize do 30 dní, oznámil v sobotu večer premiér Benjamin Netanjahu.

Pokud by se Izraeli opravdu podařilo epidemii překonat do března, premiér by mohl získat hlasy voličů v nadcházejících parlamentních volbách. Netanjahu, který čelí i obvinění z korupce, bojuje totiž o politické přežití a v minulosti byl kritizován za svůj přístup k boji s koronavirem, píše agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků