Hlavní obsah
Irácký premiér Hajdar Abádí Foto: Reuters

Díky, ale zvládneme to sami. Irácký premiér odmítl účast Turecka v bojích o Mosul

Irácký premiér Hajdar Abádí po sobotní schůzce s americkým ministrem obrany Ashtonem Carterem odmítl účast Turecka na ofenzivě vůči Islámskému státu v Mosulu. V pátek přitom Carter po jednání v Ankaře informoval, že Turecko a Irák se na případné turecké pomoci „v zásadě“ dohodly. Zdůraznil ale, že konečné slovo bude mít Bagdád.

Irácký premiér Hajdar Abádí Foto: Reuters
Díky, ale zvládneme to sami. Irácký premiér odmítl účast Turecka v bojích o Mosul

„Vím, že Turci se (na operaci) chtějí podílet, my jim děkujeme, ale Iráčané to zvládnou sami,“ řekl Abádí podle agentury Reuters novinářům. „Pokud budeme potřebovat pomoc, požádáme o ni Turecko nebo další země z regionu,“ dodal.

Šéf Pentagonu v sobotu přiletěl do Iráku na neohlášenou návštěvu, aby s Abádím a velitelem koaličních sil jednal o vývoji bojů o Mosul. Bitva o druhé největší irácké město a poslední velkou baštu IS začala v pondělí a počítá se s tím, že potrvá několik týdnů, možná měsíců. Do bojů se zapojí desítky tisíc iráckých vojáků a příslušníků kurdských milicí. Nyní se fronta nachází podle agentur asi 15 kilometrů od města.

Carter v pátek uvedl, že Ankara a Bagdád se na možném zapojení Turecka do bojů o Mosul rámcově dohodly. Jiný představitel amerického ministerstva obrany sdělil, že v úvahu připadá také nevojenská pomoc Turecka.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Reuters řekl Carterovi, že Turecko jako člen NATO není spokojeno s tím, že se na útocích na Mosul nepodílí, ačkoli město kdysi patřilo k území Osmanské říše a stále spadá pod značný vliv Turecka.

Ankara také tvrdí, že její účast na bojích zamezí prolévání krve mezi sunnity a šíity, které podle ní hrozí, protože irácká armáda použije k osvobozování většinově sunnitského Mosulu šíity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků