„Je možné, že budeme čelit nějakým problémům tak dva až tři měsíce, ale překonáme je,” prohlásil Rúhání na ropné konferenci v Teheránu s odkazem na případné odstoupení USA od dohody. Dodal, že hospodářský sektor už dostal nutná nařízení pro případ, že by na zemi byly opět uvaleny sankce.

„Nebojíme se krutých rozhodnutí Ameriky... Jsme připraveni na všechny scénáře a příští týden nepostihne naše životy žádná změna,” prohlásil Rúhání. Podle íránských médií také zopakoval, že USA budou mít „historické výčitky”, pokud od dohody odstoupí.

„Když dosáhneme toho, co chceme bez Ameriky, Írán bude dál dodržovat dohodu. Chceme, aby naše zájmy garantovali neameričtí signatáři... Nakonec bude dobré pro Írán, že se zbaví zlovolné americké účasti,” řekl už v pondělí Rúhání podle listu USA Today.

Ještě nedávno ale Írán hrozil, že pokud od dohody odstoupí Spojené státy, udělá totéž i on. Uvedl to mimo jiné íránský ministr zahraničí Džavád Zarif. Země pohrozila, že si opatří takové zbraně, jaké bude potřebovat. [celá zpráva]

Mírnější sankce

Írán ji uzavřel dohodu o jaderném programu v roce 2015 se šesti mocnostmi (USA, Francie, Británie, Německo, ČínaRusko) a EU. zavázal se pozastavit jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Díky tomu se otevřel zahraničním firmám přístup na osmdesátimilionový íránský trh.

Dohoda byla dojednána ještě za předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy a nynější prezident Donald Trump ji dlouhodobě kritizuje. V úterý má oznámit své rozhodnutí, zda ji vypoví, či ne. Prezident USA se musí k dohodě vyjadřovat vždy po 120 dnech a nový termín vyprší 12. května. Před třemi měsíci Trump řekl, že USA účast na této dohodě neprodlouží, pokud nebudou její sporné body vyřešeny.

Trumpa se pokoušel přesvědčit francouzský prezident Emmanuel Macron, aby u dohody setrval. Sám ale přiznal, že zřejmě neuspěl. [celá zpráva]


Americký prezident Donald Trump před jednáním s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump

FOTO: Kevin Lamarque, Reuters

Trump stejně jako Izrael tvrdí, že dohoda Íránu nezabrání, aby v budoucnu získal jaderné zbraně. Americký prezident to nechce dovolit. [celá zpráva]

Všichni ostatní signatáři dali opakovaně najevo, že jaderná dohoda je důležitá a že od ní nehodlají odstupovat. Někteří sice přiznali, že má mezery, ale zatím je podle nich nejlepším způsobem, jak zabránit Teheránu ve vývoji jaderných zbraní.

„Tato dohoda není nejlepší na světě, ale aniž by byla dokonalá, má celou řadu kladů a oni (Íránci) ji respektují,” uvedla v úterý ve francouzském rozhlase francouzská ministryně obrany Florence Parlyová. Nicméně dodala, že je třeba v budoucnu pracovat na vylepšení smlouvy.

Také britský ministr zahraničí Boris Johnson v pondělí v televizi Fox News apeloval na Trumpa, aby od dohody neustupoval. I když na ní není vše dobré, neměli by ji podle Johnsona Američané vypovídat.