„Rusové chtějí dokončit operaci dřív, než se Trump ujme moci,“ řekl agentuře Reuters vysoce postavený zdroj z koalice stojící za Asadem, který si nepřál být jmenován, aby mohl mluvit otevřeně. Moskva tím podle něj chce eliminovat riziko, že Spojené státy po nástupu Trumpovy administrativy změní svůj postoj k válce v Sýrii.

A tím, že chce válku v Sýrii rozhodnout pokud možno co nejdříve, se netají ani Moskva.

„Doufáme v to. Ano, samozřejmě že ano,“ odpověděl zástupce šéfa ruské diplomacie Michail Bogdanov na dotaz agentury RIA Novosti, zda může být situace v Aleppu vyřešena do konce letošního roku. "Musíme vytlačit ty teroristy stejným způsobem, jako by měli být vypuzeni z Mosulu a Rakky (kde má zázemí Islámský stát, který však v Aleppu neoperuje – pozn. red.). To je základní úkol,” dodal Bogdanov.

Záběry z již dobyté části Aleppa

Náměstek ruského ministra zahraničí odpověděl také na to, zda se Moskva domnívá, že by se po Trumpově nástupu mohly zlepšit americko-ruské vztahy. Rusové v to prý doufají, ale vazby s Trumpovým týmem teprve navazují.

Syrskou armádu kromě Ruska vojensky podporuje také Írán, Libanon a Irák. A tito významní spojenci pomohli zvrátit vývoj války, v níž už do roku 2011 padly stovky tisíc lidí. Dobytí Aleppa na severozápadě země by znamenalo největší Asadovo vítězství od začátku konfliktu.

Donald Trump bude jmenován americkým prezidentem 20. ledna a předeslal, že by mohl zastavit podporu své země určenou vybraným skupinám rebelů, a dokonce by mohl navázat spolupráci s Rusy. Zdroj agentury Reuters ale naznačuje, že tomu Damašek ani Moskva příliš nevěří.

Civilisté umírají po desítkách

Před průlomem v boji o Aleppo zůstávalo na rebely ovládaném východě města na 250 tisíc civilistů. Několika desítkám tisíc z nich se podařilo uprchnout, zbývající ale buď nemohou, nebo nechtějí opustit své domovy. Denně se tak ocitají v bezprostředním ohrožení života.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Nálet na Aleppo si vyžádal 21 obětí

Jen ve středu při dělostřeleckých útocích na východě Aleppa zahynulo nejméně jednadvacet lidí. S odkazem na místní aktivisty o tom informovala agentura AP a zveřejnila video, na němž jsou vidět tragické následky bojů. Ve vládou kontrolované západní části města ve středu zahynulo osm lidí.