Nejmenovaní američtí zástupci potvrdili, že se jim podařilo přemluvit saúdskoarabské představitele, kteří byli tvrdě proti účasti Íránu u jednacího stolu. Americké zdroje nyní uvedly, že se v případě Íránu jedná o „opravdové mnohostranné pozvání“.

Ochotu účastnit se rozhovorů potvrdilo ve středu íránské ministerstvo zahraničí.

Guardian v té souvislosti upozornil, že Íránce k jednání do Ženevy už téměř před dvěma lety zval generální tajemník OSN Pan Ki-mun, ale nakonec pozvání zrušil kvůli odmítavému postoji USA, Velké Británie i syrské opozice.

Ve hře je postupný přechod

Pokračující boje a zapojení se Ruska i Íránu do konfliktu v Sýrii si však vynutily změnu postojů. Západ sice nadále trvá na odstoupení Asada, jehož obviňuje z masakrování vlastního obyvatelstva, ale už připouští možnost asi půlročního přechodného období. To po nedávném výroku Britů připustilo před pár dny i Turecko.[celá zpráva]

„Konečným cílem všech je rámec pro úspěšné politické přechodné období v Sýrii vedoucí k vládě, již by už nevedl Bašár Asad, a která by reprezentovala syrský lid a byla k němu vstřícná,“ řekl mluvčí americké diplomacie Kirby.

Otázkou nadále zůstává, jak se bude chovat roztříštěná syrská opozice, jejíž umírněná část by se podle Kirbyho měla sjednotit. Je povinností mezinárodního společenství s takovou opozicí spolupracovat, dodal mluvčí.