Nálety zatím nedokázaly zastavit Islámský stát, což potvrzují poslední zprávy od Bagdádu, k němuž se jeho bojovníci přiblížili na pár kilometrů. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

I kurdští pešmergové u Kobani se drží s vypětím sil a museli vyklidit většinu pozic u města obklíčeného ze tří stran. [celá zpráva]

Úspěchy z prvních náletů, kdy se podařilo Islámský stát zatlačit od přehrady v Hadíse a prorazit obklíčení Amirlí, se už nedaří opakovat, [celá zpráva] i když se daří likvidovat malé modulární rafinérie.

Připravili jsme se, tvrdí IS

Jeden ze zdrojů CNN, abú Talha, neúspěch vysvětlil: „Byli jsme na to už nějakou dobu připraveni. Víme, že je známo, kde máme základny, protože nás sledují radary a satelity. Máme záložní stanoviště.” Výsledek bombardování je proto podle něj bezvýznamný.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Americké nálety na pozice IS v Sýrii

Zdroj: Reuters

Letadla míří na základny skupiny a mají také ochromit její zásobování a odříznout ji od zdrojů příjmů, takže jsou při náletech ničeny také ropné rafinérie na území, kde IS působí. „Máme příjmy i z jiných zdrojů než z ropy a ty nám zůstanou bez ohledu na ropné ztráty. Oni (nepřátelé) si myslí, že vědí vše, ale díky Alláhovi nevědí nic. S pomocí Alláha bezvěrce porazíme,” sdělil abú Talha, který byl mezi bojovníky, kteří v červnu obsadili severoirácký Mosul.

Nálety podle něj IS zdržují, ale nezabrání mu splnit cíl – zřídit Islámský stát v sunnity obývaných částech SýrieIráku. „Zasáhnou nás na některých místech, avšak my na jiných postoupíme vpřed. Jestliže nás zatlačí v Iráku, půjdeme vpřed v Sýrii,” řekl.

F/A-18F Super Hornet U. S. Navy přistává na palubě lodi USS George H. W. Bush po útoku na pozice Islámského státu.

F/A-18F Super Hornet U. S. Navy přistává na palubě lodi USS George H. W. Bush po útoku na pozice Islámského státu.

FOTO: Reuters

CNN hovořila také s abú Umarem, který se rozhodl z IS vystoupit, protože nesouhlasí s brutalitou, kterou uplatňuje. Je nyní v Turecku a potvrdil, že IS se na nálety připravil: „Své základny téměř vyklidili, některé vybavení ukryli mezi civilisty, jiné v podzemí.”

Těžištěm skupiny jsou podle něj cizinci, mezi nimi i občané západních států: „Velkou kontrolu mají Francouzi, jsou dokonce extremističtější než my. Přišli z Francie, ale dělají dojem, že jsou členy IS roky.”

Útočný F/A-18 Super Hornet na palubě lodi USS George H. W. Bush

Útočný F/A-18 Super Hornet na palubě lodi USS George H. W. Bush

FOTO: Hasan Jamali, ČTK/AP

Stále souhlasí s myšlenkou ustavení chalífátu, avšak metody IS neschvaluje: „Viděl jsem, jak před mýma očima zabili sedmdesátiletého šajcha. Takto Islámský stát nemůže pokračovat. Připojují se k němu mladí lidé, je jim 14 nebo 15 let. Možná je moje svědectví přiměje ještě si to rozmyslet.”