Hlavní obsah
Kmenová milice bojující u Hadísy Foto: Reuters

Irák vyčistil okolí přehrady Hadísa

Irácké vládní síly v pondělí oznámily významný úspěch v boji proti Islámskému státu. Za pomoci amerických náletů se jim podařilo vyhnat jeho jednotky z okolí přehrady u Hadísy a zabezpečit její okolí. Islámští radikálové pak zaútočili ve městě Zulúija a zabili 17 lidí.

Kmenová milice bojující u Hadísy Foto: Reuters
Irák vyčistil okolí přehrady Hadísa

Informace o bojích ve městě Zulúija se liší. Agentura AFP hovoří o dvou sebevražedných atentátnících, Reuters o útoku vedeném ze člunů, který trval dvě hodiny, AP o sebevražedné akci spáchané na kmenovém shromáždění. Nejvíc lidí usmrtila bomba, která vybuchla na tržišti.

Boje u Hadísy

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Společné síly podporované ze vzduchu letectvem a kmeny zahájily široký útok s cílem vyčistit oblast obklopující Hadísu,“ sdělil AFP vojenský mluvčí generálplukovník Kassam Atta. Iráckým jednotkám se dokonce podařilo dobýt i město Barvana, prchající bojovníci Islámského státu v něm zanechali i své zbraně.

Šajch Ahmad abú Riša, který vede na západě Iráku provládní sunnitské milice, ocenil americké nálety, které pomohly zlikvidovat předsunuté jednotky Islámského státu plánující útok na přehradu: „Byly velmi přesné. Nezpůsobily žádné vedlejší škody.“

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V Iráku pohřbili jednoho z pešmergských bojovníků, kteří padli v boji s islamisty u Kirkúku

Video: Reuters

Američané oznámili, že zničili čtyři humvee Islámského státu, čtyři obrněné transportéry, z nichž dva nesly protiletadlová děla, a tři posty včetně jednoho velitelského.

Kmenoví bojovníci u Hadísy

Foto: Reuters

Bylo to poprvé, kdy americké nálety nebyly podniknuty na severu Iráku, ale na západě.

Šajch zdůraznil i význam akce: “Kdyby Islámský stát získal kontrolu nad přehradou, bylo by ohroženo mnoho oblastí Iráku, dokonce i Bagdád.“

Islámský stát se opakovaně pokoušel dobýt klíčovou přehradu na řece Eufrat na západě země, která v aridní oblasti představuje důležitý zdroj vody i energie. Její součástí je i druhá největší vodní elektrárna v zemi.

Irácké bezpečnostní síly a šíitští bojovníci ostřelují pozice Islámského státu z raketometu.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Islámský stát se pokoušel také ovládnout přehradu u Mosulu na řece Tigris, ale ani tam neuspěl. Při operaci u Amirlí byl zatlačen zpět.

U města Sulajmán Pak, které při ofenzívě u Amirlí ovládli pešmergové minulé pondělí, se ve čtvrtek podařilo objevit masový hrob, kde ležela těla 35 obětí. Zatím není jasné, o koho jde. Těla byla v rozkladu.

Šíitští bojovníci zkoumají těla vykopaná z masového hrobu u Sulajmám Paku

Foto: Ahmed Jadallah, Reuters

Celkem bylo v oblastech dříve ovládaných Islámským státem objeveno pět masových hrobů. Jeden byl nalezen poblíž Tikrítu na letecké základně Camp Speicher. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků