"Vím, že někteří ministři (zahraničí) v New Yorku zůstávají, aby se hlasování zúčastnili," prohlásil ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin poté, co britský zástupce Mark Lyall Grant uvedl, že by se mohlo hlasovat v noci na sobotu.

Nejdříve ale musí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) sídlící v Haagu souhlasit s plánem na likvidaci syrského chemického arzenálu, připomněla agentura Reuters.

Text rezoluce, který Reuters zveřejnila, mimo jiné odsuzuje chemický útok u Damašku 21. srpna, při kterém zahynuly podle opozice stovky lidí, a určuje, že Sýrie nesmí chemické zbraně používat, vyvíjet či skladovat. Také stanovuje, že Damašek musí v otázce chemického arzenálu plně spolupracovat s OPCW a OSN.

Rezoluce by měla řešit likvidaci syrských chemických zbraní, s čímž Damašek souhlasí. Inspektoři by mohli zahájit kontroly chemických skladů příští úterý, uvedla agentura AP.

Operace bude podle syrské vlády stát kolem jedné miliardy dolarů a měla by se uskutečnit během první poloviny příštího roku.