„USA respektují suverenitu Islámské republiky Íránu,“ řekl na úvod Barack Obama. Odmítl tvrzení íránského ministerstva zahraničních věcí, že by se USA a Západ vměšovaly do dění v Íránu.

„Íránci se chtějí bavit o budoucnosti Íránu a někteří se tomu chtějí vyhnout a obviňují USA a Západ z vměšování. To je naprostá nepravda,“ uvedl prezident a dodal: „To, čeho jsem svědky v Íránu, není o Západu, viděli jsme, že Íránci mluví za sebe.“

Obama pak vyjádřil značné znepokojení nad děním v Íránu. Znepokojení podle něj vyvolalo to, že je porušována svoboda shromažďování a projevu. „Respektujeme jejich suverenitu, kulturu, tradici, ale mezinárodní společenství má svou odpovědnost,“ řekl Obama.

„Byli jsme svědky odvahy a důstojnosti íránského lidu. Viděli jsem lidi, kteří riskovali všechno, viděli jsme odvážné ženy, které se stavěly proti brutalitě a viděli jsme ženu vykrvácet na ulici.“

Video

Íránka vykrvácela na ulici přímo před kamerou

 „Potlačování idejí nikdy nevede k tomu, že by tyto ideje zmizely,“ uvedl Obama k postupu Íránu a dodal, že žádná železná pěst není dost silná, aby zabránila lidem mluvit. Zdůraznil, že i když bylo novinářům zakázáno poskytovat zpravodajství, sami Íránci pořizovali záběry na mobilní telefony a šířili je po internetu.

Výsledky voleb Obama nekomentoval

Obama se ale nevyjádřil k možnému zmanipulování íránských prezidentských voleb: „Nemáme tam mezinárodní pozorovatele, nemůžeme přesně říci, co se stalo.“ Zdůraznil, že pro íránskou vládu ale není důležitá legitimita v očích USA, ale v očích vlastního lidu. „Co ale můžeme říci, je, že by se měly zavést mezinárodní normy ohledně použití násilí.“

Írán a Británie si vyhostily po dvou diplomatech

Velká Británie a Írán si vzájemně vyhostily po dvou diplomatech. Oznámil to v úterý britský premiér Gordon Brown s tím, že nejprve tak už v pondělí učinil Teherán, na což pak Londýn reagoval stejným opatřením.

„Írán podnikl bezdůvodný krok a vyhostil dva britské diplomaty na základě tvrzení, která jsou naprosto neopodstatněná. V reakci na to jsme informovali íránského velvyslance, že vypovíme dva íránské diplomaty. Jsem zklamán, že nás Írán do této situace dostal,“ prohlásil premiér.

Napětí mezi oběma zeměmi vzrostlo v posledních dnech poté, co Teherán minulý týden obvinil Británii z vměšování do vnitřních záležitostí.

Prodloužená lhůta na podání stížností

Nejvyšší íránský představitel Alí Chameneí o pět dní prodloužil lhůtu k podávání stížností na průběh a výsledky nedávných sporných prezidentských voleb. Oznámila to íránská televize. O prodloužení lhůty Chameneího požádala Rada dohlížitelů.   

Rada dohlížitelů ale v úterý vyloučila možnost opakování hlasování, když zamítla stížnosti neúspěšných kandidátů na volební výsledky. Rada po prozkoumání stížností došla k závěru, že neexistují žádné důkazy pro větší nesrovnalosti. Už v pondělí přiznala jen pochybení v případě tří miliónů odevzdaných hlasů, ale zároveň konstatovala, že to výsledek voleb nemůže ovlivnit.