Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V USA odložili dvě popravy, odsouzenci se mají nejdřív uzdravit z covidu

Soud ve Spojených státech v úterý nařídil odložení dvou poprav, aby se odsouzení muži mohli plně zotavit z nemoci covid-19. Nové datum výkonu trestu nesmí být podle soudu dříve než 16. března, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V USA odložili dvě popravy, odsouzenci se mají nejdřív uzdravit z covidu

Odsouzení muži Cory Johnson a Dustin Higgs měli být původně popraveni ve věznici Terre Haute ve státě Indiana tento čtvrtek a pátek.

Pětačtyřicetiletý Johnson byl odsouzen za zastřelení či ubodání sedmi lidí z okruhu drogových dealerů v lednu a v únoru 1992, verdikt padl již v roce 1993.

Osmačtyřicetiletého Higgse poslal soud na smrt v roce 2000 za vraždu tří mladých afroamerických žen, která se odehrála v lednu 1996.

S covidem by měli zbytečně bolestivou smrt

Obhájci obou mužů v žádosti o odložení trestu uvedli, že kombinace látek, které se používají k popravě a zdravotních obtíží způsobených koronavirem, by u odsouzených vedla k plicnímu edému a muži by několik minut měli pocit, že se topí. Obhájci to označili za formu mučení a soudkyně jim dala za pravdu, že by šlo o zbytečně bolestivou smrt, což ústava zakazuje.

Odložením data se poprava přesune do období, když už bude ve funkci nový americký prezident Joe Biden, který se staví proti popravám. Demokrat, který loni v listopadu porazil ve volbách stávajícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa, složí přísahu při inauguraci 20. ledna.

Biden v minulosti patřil mezi stoupence nejvyššího trestu. Nyní ale dal najevo, že po nástupu do Bílého domu bude usilovat o ukončení federálních poprav.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků