Hlavní obsah
Prezident USA Barack Obama Foto: Larry Downing, Reuters

Obama zmocnil armádu k širšímu nasazení v Afghánistánu

Americký prezident Barack Obama podepsal tajný příkaz zmocňující armádu k širšímu nasazení v Afghánistánu v příštím roce, než se původně plánovalo. Oznámil to dnes s odvoláním na informované zdroje americký list The New York Times. Prezidentovo nařízení povoluje armádě USA přímo se zapojit do operací v Afghánistánu ještě další rok i po letošním oznámeném stažení.

Prezident USA Barack Obama Foto: Larry Downing, Reuters
Obama zmocnil armádu k širšímu nasazení v Afghánistánu

Ještě letos v květnu Obama prohlásil, že američtí vojáci se v roce 2015 zdrží bojových operací v Afghánistánu. Úkolem 9800 vojáků, kteří mají po odchodu většiny příslušníků americké armády v Afghánistánu zůstat, měl být jen výcvik afghánských vojáků a dopadení "zbytků příslušníků Al-Káidy".

Podle Obamova nového nařízení, které bylo vydáno v minulých týdnech, se budou američtí vojáci v příštím roce moci zapojit do bojových operací proti Tálibánu a dalším ozbrojencům, kteří budou ohrožovat bezpečnost amerických oddílů nebo afghánské vlády. Americké letectvo bude moci podporovat afghánské síly a američtí vojáci budou příležitostně doprovázet afghánské kolegy v bojích proti Tálibánu.

The New York Times neuvádí, zda rozšíření mandátu americké armády povede i ke zvýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu v příštím roce. Obama prý souhlasil s účastí vojáků USA na bojových misích na nátlak amerických generálů. Ti jsou přesvědčeni, že armáda by měla reagovat, objeví-li se zpravodajské informace varující před možným ohrožením.

Činitelé Bílého domu na dotaz amerického listu uvedli, že bojová mise armády v Afghánistánu koncem roku skončí, jak Obama v květnu slíbil. "Bezpečnost našich vojáků je prezidentova hlavní priorita a naše ozbrojené síly se budou dál zúčastňovat operací na svou obranu a na podporu afghánských bezpečnostních sil," uvedl zdroj z Bílého domu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků