Hlavní obsah
Jeremy Nadler Foto: Amanda Voisard, Reuters

Demokraté neskončí s tlakem na Trumpa, i když ustojí impeachment

Bývalého bezpečnostního poradce amerického prezidenta Johna Boltona chce před dolní komoru Kongresu předvolat předseda sněmovního právního výboru Jeremy Nadler. Řekl to ve středu, tedy v den, kdy se bude v Senátu hlasovat o odvolání prezidenta Donalda Trumpa a očekává se, že Trump proces impeachmentu ustojí. Demokraté však nemíní přestat v tlaku na něj.

Jeremy Nadler Foto: Amanda Voisard, Reuters
Demokraté neskončí s tlakem na Trumpa, i když ustojí impeachment

Nadler sdělil, že definitivní rozhodnutí ještě neopadlo, ale že je pravděpodobné, že Sněmovna reprezentantů Boltona předvolá. Z rukopisu jeho knihy uniklo, že Donald Trump skutečně hrozil Ukrajině odepřením vojenské pomoci, pokud nezačne vyšetřovat bývalého viceprezidenta Joe Bidena, který má velkou šanci, že se v listopadových prezidentských volbách Trumpovi postaví.

Myslím, že je to pravděpodobné,“ řekl Nadler televizi CNN s tím, že demokraté budou dále vyšetřovat Trumpovy činy. „Zaprvé si myslí, že když máte prezidenta, který se chová nezákonně, musíte to ukázat a posvítit si na to. Musíte chránit ústavu bez ohledu na politické důsledky. A za druhé, s tím, jak vycházejí najevo další a další nezákonnosti, tak předpokládám, že veřejnost pochopí, oč jde.”

Demokraté žádali, aby Bolton vypovídal už loni na podzim, ale nepředvolali ho. Bolton odmítl vypovídat, protože mu Bílý dům neschválil, aby svědčil v procesu impeachmentu. Demokraté zvažovali, že by ho k tomu mohli donutit, ale než by o tom soudy rozhodly, trvalo by to celé měsíce.

V lednu však Bolton oznámil, že by byl ochoten vypovídat před Senátem, pokud bude předvolán. Senátoři však zamítli předvolání svědků, protože demokraté nepřesvědčili dost republikánů, aby s tím souhlasili. O odvolání Trumpa se proto bude hlasovat už dneska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků