Hlavní obsah
Budova amerického velvyslanectví v Havaně Foto: Profimedia.cz

Žádný tajemný útok. Za ztrátou sluchu diplomatů v Havaně měl být stres

Američtí diplomaté, kteří trpěli od podzimu 2016 do loňského léta v Havaně nevolností, bolestmi hlavy, ztrátou sluchu a dalšími obtížemi, nebyli terči tajemných sonických útoků, jak se spekulovalo. Podle zprávy, kterou vypracovali Robert Bartholomew a Robert W. Baloh a o níž informuje televize Sky News, se na nich tímto způsobem projevoval stres a strach.

Budova amerického velvyslanectví v Havaně Foto: Profimedia.cz
Žádný tajemný útok. Za ztrátou sluchu diplomatů v Havaně měl být stres

Potížemi trpělo nejméně 22 amerických diplomatů, kteří museli odjet. Americké ministerstvo zahraničí se nakonec rozhodlo většinu lidí z Havany stáhnout. Ze stejného důvodu odcestovaly i rodiny kanadských diplomatů.

Spekulovalo se, že Američané byli vystaveni působení neznámého zařízení, které zřejmě šířilo infrazvuk, ultrazvuk nebo mikrovlny.

Objevila se i hypotéza, že mohlo jít o neodborně instalované odposlouchávací zařízení.

To vše však odmítli přední experti na neurovegetativní poruchy Bartholomew a Baloh ve zprávě zveřejněné v časopise Journal of the Royal Society of Medicine: „Není potřeba se uchylovat k exotickým vysvětlením. Žádný adekvátní test tyto hypotézy nepotvrdil, exotická vysvětlení nedokládají fakta. Tvrzení, že pacienti trpěli poškozením mozku a sluchového ústrojí, nejsou podložená daty.“

Projev stresu 

Oba dospěli k závěru, že únava, bolesti hlavy a nevolnost byly zřejmě způsobeny strachem a emočním vyčerpáním. Přirovnali to k posttraumatické stresové poruše, jakou trpí vojáci, u nichž vybuchne dělostřelecký granát.

Zdůraznili, že diplomaté byli pod tlakem, neboť působili v nepřátelské zemi, kde byli neustále sledováni. Působení v pokračující studené válce v nich vyvolávalo nejistotu a stres.

„Charakteristickým znakem bojových syndromů během minulého století je výskyt řady neurologických potíží vyvolaných nadměrným drážděním nervového systému, které jsou běžně nesprávně diagnostikovány jako otřesy a poškození mozku,“ uvedli ve zprávě.

Podle nich měly předchozí studie závažné chyby - chybějí v nich důkazy, že by personál velvyslanectví byl vystaven toxinu nebo nějakému zdroji energie. „Politické a vědecké důkazy o útoku na zaměstnance amerického velvyslanectví v Havaně jsou neprůkazné,“ stojí ve zprávě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků