Christie na stanicích MSNBC a Fox News řekl, že kdyby byl velitelem amerických ozbrojených sil on, vyhlásil by nad Sýrií bezletovou zónu a hned by to volal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby ho varoval, že ruským strojů hrozí sestřelení, pokud opatření poruší.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Můj první telefonát by byl Vladimirovi. Řekl bych mu: Poslyš, zavádíme bezletovou zónu, a tím chci říct, že ji zavádíme pro všechny včetně tebe. Takže mě nepokoušej, protože to udělám,“ prohlásil Christie a dodal, že zatímco Putin si v Sýrii na sebe vzal příliš těžké břímě, Obama je slaboch, který Putina do Sýrie přizval.

Christie poukázal na to, že Obama jednou syrskému prezidentovi stanovil mez, kterou nesmí překročit, a tou je použití chemických zbraní. Když ale syrská armáda bojový plyn použila, Obama neudělal nic a z diplomatické šlamastyky mu musel pomáhat Putin.

Oživuje Sovětský svaz

Následně Christie doplnil, že Spojené státy mají v případě Ruska dvě volby. Buď Moskvu nechají znovu expandovat na Blízkém východě a vzkřísit Sovětský svaz, anebo se nové snaze o „komunistickou dominanci světa“ postaví. Na dotaz, zda by se skutečně pustil do konfliktu s Ruskem kvůli porušení případné bezletové zóny, Christie odvětil, že by dělal, co by bylo nezbytné. „Sundáš ho,“ prohlásil na adresu ruských letadel, která by bezletovou zónu ignorovala.

Chris Christie si zatím u republikánských voličů nevede nejlépe, průzkumy mu přisuzují jen zhruba tříprocentní podporu.

V Sýrii útočí už rok také letadla Spojených států.