Novináře podle amerických úřadů unesla fronta An-Nusra, skupina napojená na teroristickou organizaci Al-Káida. An-Nusra je v Sýrii soupeřem extremistů z Islámského státu (IS).

"Jsem dojatý, nedá se to ani vyjádřit slovy," uvedl pětačtyřicetiletý Curtis ve svém prohlášení poté, co dorazil do Bostonu.

Peter Theo Curtis v zajetí

Peter Theo Curtis v zajetí

FOTO: ČTK/AP

OSN po Curtisově propuštění uvedla, že pomáhala předat novináře mírovým silám OSN ve vesnici v Golanských výšinách, okupovaných Izraelem. Následně absolvoval lékařskou prohlídku v Tel Avivu, kde dva dny pobýval.

"Byl nadšený," řekla Nancy Curtisová televizní stanici ABC News.

Nejprve volala matce Foleyho

Jak Curtisova matka dodala, cítí nyní obrovskou úlevu, že je její syn zpátky doma. Vzhledem k nedávnému zabití novináře Jamese Foleyho, který byl dalším americkým rukojmím v Sýrii, ale prý určitě nemůže slavit.

Theo Curtis s matkou Nancy

Theo Curtis s matkou Nancy

FOTO: ČTK/AP

"Myslím, že nikdo není v náladě na nějaké oslavy," řekla CNN. "Po tom, co se stalo minulý týden, a vzhledem k tomu, že další děti mých přátel jsou v nebezpečí, mám velmi rozporuplné pocity. Poznala jsem i ostatní rodiny a všechny ty děti mají mnoho společného," dodala.

První osobou, kterou kontaktovala, když se dozvěděla o propuštění syna, byla prý právě Foleyho matka Diane. Zpráva o propuštění Curtise se objevila jen pár dní poté, co radikální organizace IS, která zabrala rozsáhlá území v IrákuSýrii, zveřejnila videozáznam se stětím Jamese Foleyho.

James Foley po propuštění ze zajetí v Libyi

James Foley

FOTO: Louafi Larbi, Reuters

Podle jejich slov šlo o odvetu za americké nálety v Iráku. Islamisté rovněž pohrozili zabitím i dalšího zadržovaného Američana, Stevea Sotloffa. [celá zpráva]

Radikálové zadržují ještě dva Američany včetně 26leté humanitární pracovnice. [celá zpráva]