Zpráva, že byl abú Umar zabit minulý pátek při náletu u města Šadádí (Šaddáda), se objevila ve středu. Podle agentury Reuters a televize CNN bylo velmi pravděpodobné, že zahynul. [celá zpráva]

Konvoj, ve kterém abú Umar Šíšání jel, byl podle OSDH skutečně bombardován. Zabit byl doprovod Čečence, ale on sám byl s těžkým zraněním převezen do nemocnice v provincii Rakka, kde ho ošetřili evropští lékaři.

Nebezpečný Čečenec

Čečenci patří k nejtvrdším bojovníkům mezi islámskými radikály a Šíšání patřil k nejhledanějším předákům hnutí, protože díky němu přicházeli do Sýrie bojovníci z Kavkazu. USA na jeho dopadení vypsaly odměnu pět miliónů dolarů (122 miliónů korun).

Šíšání je Čečenec pocházející z gruzínské soutěsky Pankisi. Sloužil v gruzínské armádě, v roce 2008 bojoval s Rusy, ale kvůli blíže neupřesněné nemoci byl z armády propuštěn. Před šesti lety ho zatkla policie kvůli nelegálnímu držení zbraní, ale po propuštění odešel do Turecka a později se objevil v řadách džihádistů v SýriiIráku, kde vedl skupinu bojovníků z bývalých sovětských republik. Po setkání s vůdcem Islámského státu abú Bakrem Bagdádím se přidal IS.

O smrti Šíšáního informoval už v listopadu roku 2014 bez dalších podrobností čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. I tehdy ale vyvázl v Iráku jen se zraněními.