„Nyní nastala doba, aby země připravily opatření ke snížení rizika pro své obyvatele," uvedla ředitelka evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Zsuzsanna Jakabová.

„Každá evropská země, v níž se komáři druhu Aedes vyskytují, může být v ohrožení rozšířením viru zika," dodala.

Zprávu o šíření viru a připravenosti Česka na něj ve středu českému kabinetu předložil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. "My v součinnosti s WHO a příslušnými evropskými strukturami tu situaci monitorujeme," uvedl po jednání vlády. Zopakoval, že okamžitě diagnostikovat onemocnění jsou připraveny tři české laboratoře a že se těhotným ženám nedoporučuje cestovat do postižených oblastí. Zprávu o vývoji šíření onemocnění přednese Němeček i na zasedání bezpečnostní rady vlády.

Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) z října 2015 se komár egyptský (Aedes aegypti), který je přenašečem viru zika v Latinské Americe, vyskytuje hlavně v Gruzii a jihozápadním Rusku, dále na Madeiře a zavlečen byl také na jih Nizozemska.

Virus, který pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozku lidských plodů, se v Evropě sice zatím nepřenáší, s příchodem jara a léta by se ale situace prý mohla změnit.

„Několik lidí nakažených virem zika do Evropy dorazilo, nemoc se ale dále nerozšířila, neboť komáři jsou stále neaktivní. S příchodem jara a léta se ale nebezpečí rozšíření viru zvýší," uvedla Jakabová.

Komár tygrovaný i na Moravě

ECDC ale středu zároveň varovala, že přenašečem viru zika by se mohl stát i komár tygrovaný (Aedes albopictus), který se stabilně vyskytuje v jihovýchodním Rusku, ale i ve všech jihoevropských státech u Středozemního moře. A to od Řecka, přes Chorvatsko, Itálii, Francii až po Španělsko. Tento druh byl v roce 2012 ojediněle zachycen i na jižní Moravě u Mikulova.

WHO ve středu v Ženevě vyzvala k dalšímu vyšetření případu údajného přenosu viru zika pohlavním stykem, o němž v úterý informovaly úřady v americkém Texasu. Podle mluvčího WHO Gregoryho Hartla je nyní nutné zjistit, za jakých podmínek, jak často a s jakou pravděpodobností je virus sexuálně přenosný a jakou roli přitom hrají tělní tekutiny. [celá zpráva]

Už v úterý WHO varovala, že by se virus zika mohl z Latinské Ameriky rozšířit do Afriky a Asie. Od pondělí platí kvůli viru celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole. [celá zpráva]