Hlavní obsah
 

Ve Washingtonu cvičí na Bidenovu inauguraci

V pondělí proběhla ve Washingtonu generálka na středeční inauguraci nového prezidenta Joea Bidena. Ta byla nejprve z bezpečnostních důvodů přesunuta z neděle na pondělí a v pondělí musela být přerušena kvůli požáru přístřešku bezdomovců.

 

Reklama

Ve Washingtonu cvičí na Bidenovu inauguraci

Generálka byla přesunuta na pondělí kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol 6. ledna. Z bezpečnostních důvodů byla také zrušena cesta Joea Bidena vlakem Amtrak z Wilmingtonu do Washingtonu.

Během pondělní generálky před Kapitolem vyzdobeným americkými vlajkami nacvičovaly vojenské jednotky a čestná stráž. Vojáci už byli ve slavnostních uniformách, defilovali ve formacích a hrála armádní kapela. Zazněla i hymna, kterou bude při středečním ceremoniálu zpívat popová superhvězda Lady Gaga. Před Kapitolem vystoupí i Jennifer Lopez.

Zkoušel se i samotný slib, ten ale při generálce neskládal Joe Biden. Toho i jeho manželku a další vysoké funkcionáře zastoupili náhradníci. Jinak bylo vše jako naostro.

Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová po složení slibu a po pronesení projevu provedou symbolickou obhlídku vojenských jednotek, která slouží jako symbol pokojného převzetí role vrchního velitele ozbrojených sil. Potom se spolu s partnery vydají slavnostním pochodem k nedalekému Bílému domu, při němž je budou doprovázet zástupci každé ze složek americké armády a vojenský orchestr.

Rozestavěné jsou před Kapitolem už i židle pro hosty, kterých však bude kvůli koronavirové pandemii výrazně méně.  Každou dvojici sedaček dělí od další dostatečná vzdálenost, aby se zabránilo snadnému přenosu koronaviru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků