Hlavní obsah
Donald Trump a Joe Biden Foto: Patrick Semansky, ČTK/AP

Udělejte, co je třeba udělat, nařídil Trump a předává moc Bidenovi

Americký prezident Donald Trump pověřil svůj tým, aby zahájil předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi. Krok přichází téměř tři týdny poté, co se prezidentské volby ve Spojených státech konaly. Trump přesto dál odmítá výslovně uznat, že jej Biden 3. listopadu porazil a pokračuje v právní bitvě zpochybňující výsledky voleb.

Donald Trump a Joe Biden Foto: Patrick Semansky, ČTK/AP

Reklama

Udělejte, co je třeba udělat, nařídil Trump a předává moc Bidenovi

„V nejlepším zájmu naší země doporučuji, aby Emily a její tým (šéfka Správy obecných služeb Emily Murphyová, pozn. redakce) udělaly, co je třeba udělat, a řekly mému týmu, aby udělal totéž,“ napsal prezident na Twitter. Zahájil tak proces předání moci svému nástupci.

Ve tweetu dodal, že Murphyové prý bylo vyhrožováno a byla pod tlakem. Ta ovšem v dopise  Bidenovi podle agentury AP napsala, že ke svému rozhodnutí dospěla nezávisle na podkladě faktů a zákona a že nebyla pod tlakem.

GSA je americká vládní agentura, která musí formálně souhlasit se zahájením příprav na převzetí úřadu nově zvoleným prezidentem. Trumpem jmenovaná Murphyová dříve zřejmě kvůli jeho neochotě uznat porážku odmítala udělit formální souhlas se zahájením příprav na převzetí úřadu nově zvoleným prezidentem.

Trump se ovšem nevzdává a právní bitvy nestopnul. „Budeme pokračovat ve spravedlivém boji a věřím, že zvítězíme!“ napsal Trump na Twitter.

Tým nově zvoleného prezidenta Joea Bidena „klidné předání moci“ přivítal. Uvedl, že s federálními úředníky nyní začne jednat o postupu v koronavirové pandemii a o otázkách národní bezpečnosti.

Demokrat Biden má podle projekcí amerických médií na své straně 306 volitelů a republikán Trump 232; ke zvolení prezidentem jich je potřeba nejméně 270. Hlasování volitelů, které potvrdí nového prezidenta Spojených států, se má konat 14. prosince.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků