Hlavní obsah
Jednací sál Senátu Foto: Jan Handrejch, Právo

Jak probíhají volby do Senátu

Řádné volby do Senátu Parlamentu České republiky se konají v každém sudém roce, pokaždé je obměněna jedna třetina křesel, tedy 27 z 81. Funkční období senátora trvá 6 let. Volby probíhají během posledních 30 dnů před uplynutím volebního období, přesné datum stanovuje prezident republiky.

Jednací sál Senátu Foto: Jan Handrejch, Právo

Reklama

Jak probíhají volby do Senátu

V dubnu 2020 vyhlásil prezident Miloš Zeman dny konání 1. kola senátních voleb pátek 2. října a sobotu 3. října 2020. První den probíhalo hlasování od 14:00 do 22:00, druhý den od 8:00 do 14:00. Současně se ve všech krajích mimo Prahu konaly volby do krajských zastupitelstev.

Druhé kolo senátních voleb probíhalo v pátek 9. října, kdy s volebními místnostmi otevřenými od 14 do 22 hodin, a v sobotu 10. října 2020 v čase 8–14 hodin.

Další senátní volby (mimo případné volby doplňovací na uvolněné místo) se budou konat na podzim 2022.

V senátních volbách se volí podle zásad většinového systému. V případě, že některý z kandidátů získá v 1. kole nadpoloviční počet platných hlasů (např. v roce 2018 Jiří Čunek a Jiří Drahoš), získává tento kandidát senátorský mandát.

V opačném případě se koná druhé kolo, ve kterém soupeří dva kandidáti s nejvíce platnými hlasy z 1. kola. Pokud se více kandidátů díky stejnému počtu hlasů dělí o první místo, postoupí všichni tito kandidáti. V případě děleného 2. místa postoupí tito kandidáti společně s osobou na prvním místě.

Pokud se před 2. kolem některý z postupujících vzdá kandidatury, pozbude práva být volen nebo zemře, do 2. kola postupuje kandidát, který se v prvním kole umístil na třetím místě.

>> Volby 2020 | Volební výsledky 2. kola voleb do Senátu

Aktivní volební právo

Voličem je státní občan ČR, který alespoň druhý den voleb dosáhl nejméně 18 let věku. Ve druhém kole voleb může volit i občan, který alespoň druhý den konání druhého kola dosáhl nejméně 18 let.

Ve volební místnosti se volič prokazuje platným občanským průkazem či cestovním pasem ČR. Zastoupení není přípustné. Volič může ze závažných důvodů požádat obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o umožnění hlasování mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Voliči, který nemůže volit ve volebním okrsku, v němž je přihlášen k trvalému pobytu, vydá obecní úřad na jeho žádost voličský průkaz.

Pasivní volební právo

Senátorem může být zvolen každý volič, který dosáhl alespoň ve druhý den voleb nejméně 40 let věku a u něhož nedošlo ve dnech voleb k omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva.

Zanikne-li z jakéhokoliv důvodu mandát senátora, vyhlásí prezident doplňovací volby v příslušném volebním obvodu, ty se konají do 90 dnů od zániku mandátu. V doplňovacích volbách je senátor volen jen po zbytek volebního období senátora, jehož mandát zanikl. Volby se nekonají v posledním roce před uplynutím volebního období.

Svého zástupce v horní komoře parlamentu v říjnu 2020 vybíraly obvody:
Cheb, Louny, Plzeň-město, Strakonice, Pelhřimov, Příbram, Praha 5, Praha 9, Praha 1, Kladno, Děčín, Česká Lípa, Trutnov, Kolín, Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Žďár nad Sázavou, Znojmo, Vyškov, Brno-město, Přerov, Olomouc, Frýdek-Místek, Ostrava-město, Karviná, Zlín, Uherské Hradiště.

Každá kandidující politická strana, politické hnutí nebo koalice jsou povinny si pro financování volební kampaně nejpozději do 5 dnů ode dne vyhlášení voleb zřídit účet umožňující bezplatný a nepřetržitý přístup třetích osob k zobrazování přehledu platebních transakcí na tomto účtu. Pro volby v roce 2020 jsou účty přístupné zde.

Výdaje kandidáta na kampaň se musí vejít do 2 milionů korun. Pokud postoupí do druhého kola, strop se zvyšuje na 2,5 milionu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků