Hlavní obsah
Volby 2020: Volby v karanténě Foto: Novinky

Karanténa a volební právo: Pomůže speciální komise i hlasování z auta

Nově objevený koronavirus způsobující onemocnění covid-19, který se stále šíří po celém světě, zasáhl i do organizace krajských a senátních voleb 2020 konaných v ČR v říjnu. Poslanci totiž museli vyřešit i související komplikaci: voliče v karanténě.

Volby 2020: Volby v karanténě Foto: Novinky

Reklama

Karanténa a volební právo: Pomůže speciální komise i hlasování z auta

Speciální zákon počítá i s koronavirem

Parlament ČR schválil 19. srpna speciální zákon o zvláštních způsobech hlasování v podzimních volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu v roce 2020. Díky němu mohou volit i občané s nařízenou izolací/karanténou, kteří mají k urnám do volebních místností přístup zapovězen.

Jak volit v karanténě? Možností je několik 

Speciální způsoby, jak letos odvolit, se týkají osob, kterým nařídila karanténu nebo izolaci z důvodu onemocnění covid-19 krajská hygienická stanice nebo praktický lékař. Zákon též umožňuje hlasování voličům umístěným v zařízeních, která byla rozhodnutím krajské hygienické stanice uzavřena.

Pro tuto skupinu voličů jsou zavedeny tři alternativní možnosti hlasování:

  • Hlasování z motorového vozidla u volebního stanoviště (tzv. drive-in hlasování): takovéto volební stanoviště najdete v každém okresním městě a jeho vybavení zajišťuje armáda. Umožní průjezd motorového vozidla, hlasovat je tímto způsobem možné ve středu ve volebním týdnu.
  • Hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení sociálních služeb: pokud krajská hygienická stanice nahlásí krajskému úřadu uzavřená zařízení na svém území, hejtmanství do nich vyšle speciální komisi pro hlasování.
  • Hlasování do zvláštní přenosné volební schránky: nemůže-li občan využít drive-in hlasování, lze do čtvrtka volebního týdne požádat krajský úřad o příjezd speciální volební komise tvořené členy drive-in týmu, kteří přijedou v ochranných prostředcích s přenosnou volební schránkou za voličem domů. Toto hlasování bude probíhá od pátku volebního týdne

Zvláštní způsoby hlasování zajišťují speciální hlasovací komise v ochranných prostředcích složené ze tří vojáků a zapisovatele jmenovaného krajským úřadem; také sčítání těchto hlasů provede zvláštní sčítací komise u krajského úřadu.

>> Volby 2020 | Volební výsledky 2. kola voleb do Senátu

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků