Hlavní obsah
Ingenuity letěl na Marsu už osmkrát. Foto: NASA JPL

Vrtulníček Ingenuity nadále vesele poletuje po Marsu

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost využití podobných strojů k průzkumu vesmírných těles „ze vzduchu“. V pondělí 21. června provedl již osmý let na rudé planetě. Na svém twitterovém účtu o tom informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL) při NASA.

Ingenuity letěl na Marsu už osmkrát. Foto: NASA JPL
Vrtulníček Ingenuity nadále vesele poletuje po Marsu

„Další úspěšný let Ingenuity! Marsovská helikoptéra v pondělí dokončila svůj osmý let,“ oznámila laboratoř na sociální síti.

V krátkém tweetu rovněž sdělila, že vrtulník během 77,4 vteřiny uletěl vzdálenost 160 metrů.

Přistál přitom na dalším novém místě, 133,5 metru od robotického vozítka Perseverance, s nímž Ingenuity na Marsu přistál 18. února v rámci mise NASA nazvané Mars 2020.

Nesnáze při šestém letu

Ingenuity v pondělí absolvoval již druhý bezproblémový přesun marsovskou atmosférou po sobě po potížích, které se vyskytly při šestém letu.

Stroj totiž 22. května zaznamenal v závěru letového testu technické problémy (přidával rychlost, nakláněl se a vykazoval výkyvy ve spotřebě energie), ale nakonec bezpečně přistál. Podle expertů z JPL vše způsobila určitá zranitelnost systému časování.

Helikoptérka měla původně naplánováno pět letů, nicméně pokračující zdárný průběh testování přiměl vědce k prodloužení programu a k experimentování s náročnějšími demonstracemi. Zvyšovala se rychlost i vzdálenost a od pátého letu vrtulník přistává vždy na jiném místě.

Držet krok s vozítkem

Podle serveru Space.com by Ingenuity měl držet krok s roverem Perseverance a sledovat jeho trasu s cílem vyzkoušet možnosti tandemové spolupráce vozítek a létajících aparátů při výzkumné práci.

Perseverance a Ingenuity mají vlastní programy. Helikoptéra velikosti malého dronu o hmotnosti 1,8 kg není vybavena vědeckými přístroji, jejím jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobná létající zařízení.

Mise robotického roveru zahrnuje především hledání známek možného minulého - nikoli současného - života na Marsu, shromažďování údajů o klimatu a geologii planety a sbírání vzorků hornin a prachu, které by někdy v budoucnu měly být přepraveny na Zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků