Hlavní obsah
Tutanchamon zvěčněný ve zlaté masce jeho skvostné posmrtné schránky Foto: Profimedia.cz

S Tutanchamonem je geneticky spřízněna polovina mužů v Evropě

Polovina všech evropských mužů je spřízněna s egyptským faraonem Tutanchamonem, který vládl přibližně v letech 1333 až 1323 před naším letopočtem. Na základě rekonstrukce jeho DNA to tvrdí vědci z výzkumného střediska iGENEA v Curychu. Ve Španělsku a Británii je to podle nich dokonce 70 procent.

Tutanchamon zvěčněný ve zlaté masce jeho skvostné posmrtné schránky Foto: Profimedia.cz
S Tutanchamonem je geneticky spřízněna polovina mužů v Evropě

Vědci zrekonstruovali profil DNA Tutanchamona, jeho otce Achnatona a jeho děda Amenhotepa III. A podle agentury Reuters zjistili, že Tutanchamon patřil do skupiny R1b1a2, k níž patří také víc než polovina dnešních západoevropských mužů. To podle nich dokazuje, že všichni mají společného předka.

"Myslíme si, že tento předek žil asi před 9500 lety na Kavkaze," řekl ředitel střediska iGENEA Roman Scholz. Zmíněná skupina je přitom například mezi dnešními Egypťany zastoupena méně než jedním procentem. Paradoxně tak mají Evropané k egyptskému panovníkovi blíže než současní obyvatelé země na Nilu.

Vědci předpokládají, že skupina  R1b1a2 se začala šířit do Evropy někdy v období před 9000 lety společně se zemědělstvím.

Středisko teď dělá testy DNA s cílem najít nejbližší žijící příbuzné faraona, který za svou slávu nevděčí svým panovnickým činům, ale tomu, že v roce 1922 byla objevena jeho úžasně bohatá hrobka. "Nabídka byla zveřejněna jen na tři dny, ale už máme mnoho zájemců," řekl Scholz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků