Hlavní obsah
 

Ruská loď dopravila na ISS nový náklad, cesta trvala jen tři a čtvrt hodiny

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) přistál ve čtvrtek večer našeho času ruský kosmický kamion Progress MS-15 s různým nákladem o hmotnosti 2,6 tuny. Cesta k orbitálnímu komplexu lodi zabrala pouhé tři hodiny a 18 minut. Podle šéfa ruské kosmické korporace Roskosmos Dmitrije Rogozina jde o nový rekord, co se týká rychlosti cesty na ISS.

 
Ruská loď dopravila na ISS nový náklad, cesta trvala jen tři a čtvrt hodiny

Progress MS-15 vynesla za devět minut na oběžnou dráhu raketa Sojuz-2.1a z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Připojení k ruskému staničnímu modulu Pirs se uskutečnilo v automatickém režimu, který kontrolovali ze Země odborníci ve Středisku řízení letů v ruské Moskevské oblasti a z ISS ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.

Dokování u ISS

Stalo se tak přesně tři hodiny, 18 minut a 31 sekund po startu rakety, což je zřejmě opravdu rekordně rychlá doprava na stanici. Rekordně krátké lety z loňska trvaly tři hodiny a 21 minut a tři hodiny a 19 minut.

Vedení Roskosmosu oznamuje světový rychlostní rekord: od startu z Bajkonuru do kontaktu kosmické lodi s ISS uplynuly pouze 3 hodiny, 18 minut a 31 sekund.

Loď posádce dovezla mimo jiné zásoby vody, kyslík, palivo, materiál potřebný pro vědecké experimenty, hygienické prostředky, oblečení, léky a „standardní potravinové dávky“, napsala agentura TASS.

Agentura AP připomíná, že šlo o druhé putování ruského zásobovacího plavidla k ISS v tomto roce – ten předchozí byl cca tři a půl hodiny dlouhý – a o první start ruské rakety toto léto.

Další posádka poletí na ISS lodí Crew Dragon v září

Kromě Ivanišina a Vagnera tvoří aktuální posádku ISS ještě američtí astronauti Christopher Cassidy (velitel), Robert Behnken a Douglas Hurley.

Behnken a Hurley na vesmírnou laboratoř přiletěli 31. května lodí Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX a předpokládá se, že se na Zemi vrátí začátkem srpna.

Podle zatím poslední aktualizované informace amerického vesmírného úřadu NASA by další loď Crew Dragon mohla na ISS dopravit čtyři nové členy posádky nejdříve ve druhé polovině září. Půjde o tři astronauty NASA Shannon Walkerovou, Victora Glovera a Michaela Hopkinse a o Japonce Soičiho Nogučiho.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků