Hlavní obsah
Makak vepří cestuje na plantáž. Foto: APICHART WEERAWONG, ČTK/AP

Opice pomohou k ekologičtější produkci palmového oleje, doufají odborníci

Opice by mohly přispět k tomu, aby pěstování palem olejných méně zatěžovalo životní prostředí. Zjistili to vědci z Německa a Velké Británie při výzkumu na plantážích v Malajsii. Jde o to, že makakové vepří rádi požírají krysy, které napadají kořeny palem, díky tomu mohou pěstitelé používat méně pesticidů. Výzkumníci to napsali v článku zveřejněném v časopise Current Biology.

Makak vepří cestuje na plantáž. Foto: APICHART WEERAWONG, ČTK/AP
Opice pomohou k ekologičtější produkci palmového oleje, doufají odborníci

Vědci sledovali chování makaků vepřích na palmových plantážích v Malajsii. Podle nich tyto opice cíleně vyhledávají u kořenů stromů hlodavce, které pak požírají.

Skupina čítající zhruba deset makaků sežrala během roku více než 3000 krys. Snížilo se tak množství přípravku k hubení hlodavců, které museli producenti palmového oleje používat. Jed na krysy je drahý a zároveň tráví i jiné živočichy než škodlivé hlodavce.

Snížili populaci krys o tři čtvrtiny

Makakové podle studie sice pojídali i plody palem, ale v relativně malém množství. Podle výzkumu opice snědly méně než procento celkové sklizně. Krysy by přitom pěstitele olejných palem připravily asi o deset procent výnosu.

Pravidelné „návštěvy“ makaků vepřích na malajsijských plantážích dokázaly podle vědců snížit populaci krys až o 75 procent.

Vědci nyní chtějí díky svému objevu přispět k ekologičtějšímu pěstování palem olejných. Vzniknout by měly koridory pro volně žijící živočichy, které by nechránily jen makaky, ale celkově zvýšily biodiverzitu v okolí palmových plantáží.

Malajsie je se zhruba šesti miliony hektarů půdy, které se využívají k pěstování palem olejných, považována spolu s Indonésií za hlavního producenta palmového oleje. Olej se používá po celém světě do množství produktů, od kosmetiky po potraviny.

Odvětví palmového oleje je cílem celosvětové kampaně ochránců přírody a lidských práv, kteří tlačí na spotřební firmy, aby přestaly nakupovat od producentů zapojených do odlesňování a vykořisťování zaměstnanců.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků