Hlavní obsah

„Ledovec soudného dne“ nebezpečně praská

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Šelfový ledovec Thwaites v Antarktidě, kterému se přezdívá „ledovec soudného dne“, podle výzkumníků praská způsobem, že by se od něj už do pěti let mohl odlomit kus o velikosti Floridy (cca 170 tisíc čtverečních km). V budoucnu mohou takové procesy vést až ke zvyšování hladiny moří.

Foto: Profimedia.cz

Část antarktického ledovce Thwaites na ilustračním snímku

Článek

Plovoucí část jednoho z největších ledovců v Antarktidě by se mohla v příštích pěti až deseti letech „rozpadnout jako čelní sklo od auta“.

V takovém případě by mohly dosud bezpečně zadržované pevninské části ledovce ztratit svou oporu a začít sklouzávat do oceánu, čímž by se zrychlilo zvyšování celosvětové hladiny moří, píše list The Washington Post.

„Pokud se tento plovoucí ledový šelf rozlomí, pohyb ledovce Thwaites se zrychlí a jeho příspěvek ke zvýšení hladiny moří vzroste až o 25 procent,“ upozorňují podle serveru The Daily Mail američtí a britští vědci, kteří ledovec dlouhodobě studují.

Měla to být nejstabilnější část...

Plovoucí část ledovce Thwaites dosud glaciologové považovali za jeho nejstabilnější část. Oteplující se vody místních moří nicméně ledovec dosud nevídaným způsobem narušují.

Podle satelitních snímků pořízených v listopadu se v důsledku tohoto jevu objevují na plovoucí části ledovce velké trhliny – podobné „pavučinám“ na rozbitých čelních sklech automobilů.

Led v Antarktidě nezvratně ustupuje, varují vědci

Věda a školy

Podle odborníků hrozí, že se tyto pukliny v jednu chvíli rozšíří po celé délce plovoucího ledu, který se následně rozlomí na stovky plovoucích ledovců. A stát by se to mohlo již za několik let, uvádějí.

Samotný rozpad by na hladinu světových oceánů zatím vliv neměl, protože tento led plave v moři již nyní. Jeho rozlomením by však zmizela „brzda“, jež drží na pevnině obrovské množství ledu ve východní části ledovce. Ta by se zřejmě začala sunout do oceánu.

Roald Amundsen chtěl vždy vyhrát. Před 110 lety stanul na jižním pólu

Historie

Ledovec Thwaites přitom obsahuje dostatečné množství vody na to, aby v případě kompletního rozpuštění zvýšil hladinu světových oceánů až o 65 centimetrů.

Jeho celkový sesun sice podle vědců potrvá stovky let, zrychlení tohoto procesu však může mít i tak velmi nepříznivý vliv na životy milionů lidí žijících v nejníže položených částech planety, a to již v horizontu několika desetiletí.

Pokud by se plovoucí část ledovce skutečně rozpadala, mohly by se ledovcové stěny Thwaitesu tyčící se nad mořskou hladinou začít bořit do vody. Takový jev ještě vědci na Antarktidě nezaznamenali, podle jejich modelů ale nyní přichází v úvahu. Pokud by se tento proces spustil, zřejmě by při něm došlo k uvolnění velkého množství ledu do vody.

„To, čeho jsme svědky teď, už stačí k tomu, abychom měli obavy,“ řekla vědkyně Anna Crawfordová ze skotské Univerzity St. Andrews. „Thwaites je docela monstrum,“ poznamenala.

Vědci troubí na poplach. Dva hlavní ledovce v Antarktidě tají stále rychleji

Věda a školy

O tom, že se dva nejdůležitější ledovce Antarktidy, Pine Island a právě Thwaites, které dohromady pokrývají plochu o velikosti Norska (cca 385 tisíc km2), rozpadají rychleji než kdy dříve, jsme informovali už loni. Znepokojivou skutečnost prokázala mj. analýza satelitních snímků družice Sentinel-1, která v rámci evropského programu Copernicus provádí dálkový průzkum Země.

Tání obou těchto ledovců je navíc zodpovědné za zhruba pět procent celosvětového vzestupu hladiny moří. Jejich úplné zhroucení – způsobené oteplováním okolních vod – by zvýšilo globální hladiny oceánů dokonce až o metr.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám