Hlavní obsah
Italská astronautka ESA Samantha Cristoforettiová Foto: Profimedia.cz

Evropská kosmická agentura vypsala konkurz na nové astronauty

Evropská kosmická agentura (ESA) vypsala konkurz na nové astronauty. Výběrové řízení bude mít šest kol, uchazeči se mohou hlásit online od 31. března do 28. května. Vybraná posádka by měla být připravena na let do vesmíru k podzimu 2022. Konkurzu se mohou zúčastnit občané všech 22 členských států ESA, tedy i Česka.

Italská astronautka ESA Samantha Cristoforettiová Foto: Profimedia.cz
Evropská kosmická agentura vypsala konkurz na nové astronauty

Je to poprvé po více než deseti letech, co ESA veřejně hledá astronauty, informovala agentura DPA.

Otevření výběrového řízení na nové astronauty oznámil evropský vesmírný úřad již v únoru. Jak jsme tehdy s odkazem na agenturu AP psali, vzhledem k programům, do kterých je ESA zapojena, se zřejmě noví astronauti podívají na Měsíc a možná i na Mars.

Příklady požadavků: vzdělání, věk, zdraví, být dobrý plavec

Požadavky na tuto specifickou pozici jsou vysoké: uchazeči a uchazečky musí mít vysokoškolský titul v oboru přírodních věd, lékařství, inženýrství, matematiky či informatiky s nejméně tříletou pracovní praxí. Budou také muset mít lékařský posudek.

Pilotní licence není podmínkou, všichni kandidáti však budou muset být zdravotně způsobilí natolik, aby se o licenci mohli ucházet. Povinná je i velmi dobrá angličtina a znalost dalšího cizího jazyka.

Dalším předpokladem je tělesná výška mezi 150 a 190 centimetry a věk do 50 let. Budoucí astronauti budou muset být také dobří plavci, pročež absolvují plaveckou zkoušku. Musejí být připraveni, že budou dlouhou dobu trénovat pod vodou.

Podmínkou je dále řidičský průkaz, resp. připravenost oprávnění jej získat. Výhodu bude mít podle zadání výběrového řízení ten, kdo má zkušenosti s vyhodnocováním rizik v projektovém řízení.

Ženy a člověk s handicapem

Podle dřívějších informací shání ESA čtyři až šest tzv. kariérních astronautů, kteří budou pracovat jako zaměstnanci agentury a budou se účastnit misí do vesmíru. Kromě toho organizace hledá také 20 astronautů či astronautek jako zálohu. ESA výslovně hledá do svého týmu i ženy.

V současnosti má ESA jedinou kosmonautku: Italku Samanthu Cristoforettiovou.

Jednu pozici by měl obsadit také člověk s tělesným postižením. Bude zařazen do programu Parastronaut, který má za cíl přispět k boření bariér pro handicapované na pracovním trhu. ESA nechává otevřené, zda se letu do kosmu nakonec zúčastní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků