Hlavní obsah
Ruští kosmonauti (zleva) Konstantin Kozejev a Viktor Afanasjev a jejich francouzská kolegyně Claudie Haigneréová - ilustrační snímek z roku 2001 Foto: Mikhail Metzel, ČTK/AP

Evropská kosmická agentura hledá nové astronauty. Hlásit se mohou i Češi

Evropská kosmická agentura (ESA) tento týden ohlásila otevření výběrového řízení na nové astronauty. Poslední podobný konkurz se uskutečnil před 11 lety, napsala agentura AP. Vzhledem k programům, do kterých je agentura zapojena, se zřejmě noví astronauti podívají na Měsíc a možná i na Mars. Do řízení se mohou hlásit od konce března do konce května občané členských států ESA, a to včetně Čechů.

Ruští kosmonauti (zleva) Konstantin Kozejev a Viktor Afanasjev a jejich francouzská kolegyně Claudie Haigneréová - ilustrační snímek z roku 2001 Foto: Mikhail Metzel, ČTK/AP
Evropská kosmická agentura hledá nové astronauty. Hlásit se mohou i Češi

„Jsme zapojeni do programu Artemis (program amerického úřadu NASA – pozn. red.), díky kterému se lidé vrátí na Měsíc,” uvedl britský astronaut Timothy Peake.

Podle Peaka je také možné, že letos vybraní adepti zanechají první lidskou stopu na Marsu.

Většina dosavadních astronautů byli vojenští piloti. To by podle ESA nemělo kandidáty odradit. Kromě fyzické zdatnosti od nich žádá magisterské vzdělání v přírodních vědách, medicíně či matematice, výbornou znalost angličtiny a dalšího jazyka a velkou psychickou odolnost.

Podle generálního ředitele ESA Jana Wörnera výběr zaručí „přenos vědomostí mezi stávajícími astronauty a těmi novými”. ESA chce vybrat čtyři až šest lidí a dalších 20 zařadí do zálohy.

V současnosti v agentuře působí sedm astronautů, z nichž šest bylo vybráno při posledním konkurzu v letech 2008/2009.

ESA chce více žen

Většina dosavadních astronautů byli vojenští piloti. To by však podle agentury nemělo odradit potenciální kandidáty. Kromě fyzické zdatnosti od nich ESA žádá také magisterské vzdělání v přírodních vědách, medicíně nebo matematice, výbornou znalost angličtiny a dalšího jazyka a velkou psychickou odolnost.

Vedení agentury by také rádo vidělo mezi astronauty více žen. V současnosti má ESA jedinou kosmonautku – Italku Samanthu Cristoforettiovou.

Italská astronautka ESA Samantha Cristoforettiová na fotografii z roku 2015

Foto: Ivan Sekretarev, ČTK/AP

Nově chce ESA umožnit službu také lidem, kteří mají postižení dolních končetin, mají výrazně odlišnou délku nohou či jsou malého vzrůstu.

Do obdobného řízení se v roce 2008 přihlásilo přes 10 tisíc uchazečů. Do druhého ze šesti kol řízení jich tehdy prošlo 818. Délku celého výběru letos ESA odhadla na 18 měsíců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků