Hlavní obsah
 

Dvoumetrové rozestupy při běhání nestačí, ukazuje simulace

Vláda tento týden umožnila individuálně sportovat bez roušek za dodržování patřičných rozestupů. Jak ale ukazuje simulace společnosti Ansys, obyčejný dvoumetrový rozestup rozhodně nemusí stačit. Z hlediska rozstřiku kapének při kýchnutí je už bezpečnější, když běžci běží vedle sebe. Největší jistotou je však dodržovat si odstup ještě větší a neběhat přímo za sebou.

 
Dvoumetrové rozestupy při běhání nestačí, ukazuje simulace

Zachovávání minimálně dvoumetrového odstupu je jedna ze stěžejních zásad při zpomalování šíření nákazy novým koronavirem. Simulace technologické společnosti Ansys, která se mimo jiné zabývá i simulací pohybu kapalin, ukazuje, že doporučovaný odstup při běhání nemusí být bezpečný.

„Když velryba či delfín vyfouknou z dýchacího otvoru vodu, tak ji vidíme a můžeme před ní uskočit,“ použil příměr Marc Horner, šéf medicínského oddělení společnosti Ansys. „Když ale někdo zakašle nebo kýchne, stane se to velice rychle a kapénky jsou příliš malé,“ vysvětlil dál pro Daily Mail. Pomocí simulace chce, aby si lidi vytvořili mentální obraz toho, kam až kapénky mohu dolétnout.

Pro potřeby simulace Ansys byla použita vzdálenost mezi běžícími lidmi v délce 1,8 metru, což odpovídá šesti stopám, které jako vhodnou minimální vzdálenost doporučují americké úřady. Česká vláda doporučuje minimální vzdálenost dvou metrů.

Když ten před vámi zakašle, vběhnete rovnou do toho

Simulace rozptylu kapének pak ukazuje to, co je logické, ale řada lidí si to nemusí uvědomit. „Když někdo zakašle, kapénky jsou rozprášeny do vzduchu, a pokud běžíte šest stop za ním, vběhnete přímo do nich,“ uvedl Horner.

Simulace ukazuje, že bezpečnější než ve dvoumetrovém rozestupu je dokonce běžet vedle sebe. Ještě bezpečnější pak je neběhat za sebou, ale držet se od běžce stranou.

Jak ovšem připomíná i Horner, simulace nepočítá s větrem. Nemá rovněž za cíl stanovit přesný odhad bezpečné vzdálenosti. Vzhledem k mnoha faktorům, které rozptyl kapének ovlivňují, to ani není možné.

„Když ale máte tento mentální obraz v hlavě, řeknete si: Ok, běhat za někým dva metry nemusí stačit, musím se ještě víc stáhnout,“ uvedl Horner a dodal, že lidé potřebují názorně pochopit, proč jsou zapotřebí nařízení o sociálním distancování, a vytváření podobných mentálních obrazů v tom pomáhá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků