Hlavní obsah
K pátému výročí otevření Pavilonu skla v Klatovech byla připravena na víkend 7.- 8. září velká akce, jaká se kdy v pavilonu odehrála SKLENĚNÝ KARAFIÁT Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková

Klatovský Pavilon skla navštěvuje celý svět, říká kurátorka Jitka Lněničková

K pátému výročí otevření Pavilonu skla v Klatovech byla připravena na víkend 7. až 8. září velká akce s názvem Skleněný karafiát. Spojilo se v ní sklo a jeden ze symbolů Klatov - karafiát. Co se všechno v rámci akce v pavilonu a jeho zahradě odehrávalo, na to jsme se zeptali kurátorky PASKu PhDr. Jitky Lněničkové.

K pátému výročí otevření Pavilonu skla v Klatovech byla připravena na víkend 7.- 8. září velká akce, jaká se kdy v pavilonu odehrála SKLENĚNÝ KARAFIÁT Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková
Klatovský Pavilon skla navštěvuje celý svět, říká kurátorka Jitka Lněničková

Můžete zhodnotit vaši akci? 

Zájem byl opravdu velký. Pro nás je vždy úplně nejkrásnější, když jsou lidé spokojení. A tady jsou děti spokojené, rodiče jsou spokojení. Všichni si udělali nějaké krásné věci, ještě se podívali, jak se fouká a tvaruje sklo. Bylo to vylepšené o to, že se mohli koukat, jak se tvoří původní designy a umělecká díla, protože my jsme tuto akci připravili ve spolupráci se studenty a pedagogy Vysoké školy uměleckoprůmyslové z Prahy z Ateliéru skla Ronyho Plesla, jejichž práce jsou letos v létě v pavilonu k vidění. A studenti připravili zcela nové a invenční návrhy inspirované klatovským karafiátem.

Pro nás je strašně důležité, že za těch pět let přišly do PASKu desítky tisíc lidí, a že se nám vracejí na akce, na výstavy, vracejí se i do stálé expozice. Návštěvníci k nám přijíždějí opravdu z celého světa. Jsem moc ráda, že Pavilon skla žije, že žije s městem, žije i s celou Českou republikou, protože už si získal určitou prestiž.

Na vaši akci přijel i Zdeněk Kunc se svou sklářskou pecí... 

Zdeněk Kunc přijel se svou mobilní sklářskou pecí z Radvance u Nového Boru a před pavilonem ze žhavé skloviny vznikaly skleněné květy a další předměty inspirované klatovským karafiátem. Přijel se svými třemi kolegy, kteří pomáhali studentům s realizací jejich návrhů a výsledky jsou tak společným dílem mladých umělců a sklářů. Zdeněk Kunc už tady byl loni a letos jsme se s ním dohodli, že opět, protože jej s pavilonem spojuje i stálá spolupráce. Vyrobil a bude pro nás vyrábět skleněné karafiáty, které od dnešního dne v pavilonu prodáváme. A máme je v mnoha barevných kombinacích, které vycházejí ze skutečných klatovských karafiátů. Vše je takové symbolické.

Co se stane s díly, která studenti vytvořili?

Budou vydražena ve prospěch charity v rámci klatovského vánočního bazaru, tady se ještě musíme dohodnout na postupu, protože těch děl je několik desítek. Ale my, studenti i skláři jsme rádi, že tímto projektem můžeme přispět na dobrou věc. Vlastně se opakuje situace z loňského roku, kdy do vánočního bazaru šla skleněná Klatovská madona, která vznikla také u nás na zahradě PASKu.

Ale ti, kdo se o víkendu vypravili do Pavilonu skla, se nemuseli jen dívat...  

Máte pravdu. Byl zde připravený bohatý doprovodný program tvůrčích dílen, při kterém si návštěvníci mohli ve spolupráci se studenty a lektorkami PASKu vytvořit ze skla nebo na skle různými technikami vlastní díla inspirovaná klatovským karafiátem. V tvůrčích dílnách pracovali společně děti s rodiči i samotní dospělí. Tradičně jsme zde měli práci s korálky. Nemohli jsme vynechat ani oblíbenou podmalbu a malování barvami na sklo. Největším hitem a novinkou bylo rytí skla gravírovacím perem, do kterého se zapojili prakticky všichni od dětí školkovského věku až po dědečky a babičky. Je to jednoduché a velmi efektní. Každý mohl rozvinout vlastní tvůrčí síly, nebo použít připravené nejrůznější předlohy a šablony s tematikou karafiátů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků