Hlavní obsah
Shinta Puspita, zástupkyně Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze, v rozhovoru s Janou Merunkovou. Foto: Miroslav Lepeška

Dvě nové knihy yourchance křtila farářka Martina Viktorie Kopecká a režisér a herec Jiří Mádl

V prostorách pražského knihkupectví Luxor OC Nový Smíchov se uskutečnil slavnostní dvojkřest publikací Mise Lombok a Hejno bílých vran aneb Začni správně. Kromě knížek byla na čtvrtečním dvojkřtu veřejnosti poprvé představena nová patronka yourchance o. p. s., husitská farářka Martina Viktorie Kopecká.

Shinta Puspita, zástupkyně Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze, v rozhovoru s Janou Merunkovou. Foto: Miroslav Lepeška
Dvě nové knihy yourchance křtila farářka Martina Viktorie Kopecká a režisér a herec Jiří Mádl

Autorkou první zmiňované publikace je Jana Merunková, která loni v červnu přednášela finanční gramotnost na indonéském ostrově Lombok a o této své napínavé misi sepsala poutavou knihu Mise Lombok.

Publikace Hejno bílých vran aneb Začni správně je dílem autorek G. Křivánkové, J. Fajfrové a R. Majvaldové. Formou rozhovorů mapuje život deseti mladých lidí, kterým se po odchodu z dětského domova podařilo úspěšně uplatnit v běžném životě.

Dvojkřtu se zúčastnila řada příznivců yourchance o. p. s., a svou přítomností potěšila také zástupkyně Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze, Shinta Puspita. Křtu se účastnila také pedagožka Zuzana Chlumská, která první cestu na Lombok absolvovala.

Společnost yourchance má více než deset let zkušenosti s rozvojem finanční gramotnosti na českých školách a v dětských domovech.

„Před časem se nám naskytla příležitost podpořit vzdělávání na indonéském ostrově Lombok. S radostí jsme tuto výzvu přijaly, a s kolegyní jsme na Lombok vycestovaly zmapovat, jaká je tamní úroveň vzdělanosti a v jakých podmínkách vůbec výuka probíhá,“ uvedla Jana Merunková.

„Uspořádaly jsme kurzy finanční gramotnosti, a moc nás potěšilo, že přestože se přednášky konaly v době tamních prázdnin, děti na ně chodily se zájmem a předem se na ně těšily. Mají obrovskou motivaci studovat. Uvědomují si totiž, že to je cesta k lepšímu životu,“ podotkla autorka knížky.

Knížka Hejno bílých vran je již čtvrtou ve stejnojmenné edici, a je dílem kolektivu autorek. Formou rozhovorů mapuje život deseti mladých lidí, kterým se po odchodu z dětského domova podařilo úspěšně uplatnit v běžném životě.

„Českým mediálním světem probleskují zvěsti o špatných koncích lidí, kteří prošli náhradní péčí, hrozivé statistiky čas od času děsí veřejnost a upozorňují na destruktivní charakter institucionální výchovy. Samozřejmě mít funkční a milující rodinu nic nenahradí. Ale co když tu jsou důvody, proč toto není možné? Dětský domov je významnou kotvou v životě několika tisíc dětí, stejně jako byl pro aktéry příběhů v knížce Hejno bílých vran,“ řekla Jana Fajfrová, koordinátorka projektu Začni správně.

Spoluautorka knihy a spoluzakladatelka společnosti yourchance Gabriela Křivánková vyjádřila svou upřímnou radost: „Při přípravě této knížky jsem se setkala s mladými a úspěšnými lidmi, které jsem znala jako děti díky jejich dřívější účasti v našem integračnímu projektu Začni správně. Jejich úspěch v samostatném životě mě velmi těší.”

Spokojené čtenáře a šťastný let knížce Hejno bílých vran popřál herec a režisér Jiří Mádl. Došlo i na krátké představení ArteFondu, který pro něho yourchance spravuje. „Díky nim by český filmový a divadelní svět získal osobnosti se zajímavou životní zkušeností, kterou by mohli přetavit do jedinečného uměleckého projevu.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků