Hlavní obsah
Foto: Jihočeský kraj

COVID-19 na jihu Čech v pondělí 4. května: Už šestý den v řadě žádný nový případ, 119 uzdravených

Už šestý den v řadě nezaznamenali hygienici na jihu Čech žádný nový potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Statistiky v pondělí vylepšilo pět nově uzdravených. Tři jsou z Českobudějovicka a dva z Českokrumlovska. Aktuální počet pozitivních osob v regionu se tak snížil na 47.

Foto: Jihočeský kraj
COVID-19 na jihu Čech v pondělí 4. května: Už šestý den v řadě žádný nový případ, 119 uzdravených

Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 setrval k pondělní 18. hodině na 172 z úterý minulého týdne. „Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 76 nových suspektních vzorků, pozitivní nebyl šestý den po sobě žádný. Spolu s pěti nově uzdravenými je to pro Jihočechy skvělá zpráva,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 47 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno šestnáct na Českobudějovicku, třináct na Prachaticku, dvanáct na Táborsku, čtyři na Strakonicku, jeden na Českokrumlovsku a jeden na Písecku. Jindřichohradecko hlásí nulu, všech tamních 19 nemocných se už uzdravilo a dále nevylučuje koronavirus.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy udržují s 26,99 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k pondělní 18. hodině) dlouhodobě pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR a s vysokým podílem uzdravených.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 12 271 osob. V povinné karanténě se k pondělní 18. hodině nacházelo aktuálně 260 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se na jihu Čech v neděli zvýšil o 71 na celkových 654,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Kvůli zájmu přeshraničních pracovníků o testování zřídila KHS tři informační linku na čísle 736 514 326. Samoplátci se mohou nechat testovat na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti a v odběrových místech všech jihočeských nemocnic.

„Chtěla bych se zastat kolegů policistů a zdravotníků sloužících na hraničních přechodech. Jsme kraj, který pro servis přeshraničním pracovníkům dělá maximum. Provozujeme informační linku, podařilo se zřídit odběrové místo přímo na hranicích. Přesto se policisté i zdravotnický personál, a byla jsem toho na hranicích svědkem, setkávají i s urážkami. Jenom pro to, že dělají svou práci. Nemyslím, že by jakkoliv složitá situace, kterou jsme nezavinili, dávala komukoliv právo chovat se k druhým nevybíravě. Mohu zodpovědně prohlásit, že jsme to byli my v Jihočeském kraji, kdo vyvinul maximální úsilí směrem k centrálním orgánům, aby situace přeshraničních pracovníků byla co nejrychleji a smysluplně dořešena. To, jak se někteří chovají, je mi lidsky líto," zdůraznila ředitelka KHS Kotrbová.

V činnosti je i informační linka pro Jihočechy, kteří zajíždějí za prací do Plzeňského kraje, kde je výskyt onemocnění, především na Domažlicku, výrazně vyšší. Na telefonní linky jihočeské hygieny ale volají i občané z jiných regionů, například z Břeclavi nebo z Karlovarska, protože prý tuto službu ve svém regionu postrádají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků