Hlavní obsah
Finský prezident Sauli Niinistö Foto: Profimedia.cz

Finský prezident volal Putinovi. Podávám přihlášku do NATO kvůli vám, oznámil mu

Finský prezident Sauli Niinistö v sobotu zatelefonoval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, aby mu oznámil, že vzhledem k ruské invazi na Ukrajině podá jeho země přihlášku do Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom kancelář finského prezidenta.

Finský prezident Sauli Niinistö Foto: Profimedia.cz
Finský prezident volal Putinovi. Podávám přihlášku do NATO kvůli vám, oznámil mu

Telefonát byl iniciován finskou stranou.

„Prezident Niinistö sdělil prezidentu Putinovi, jak zásadně se změnilo bezpečnostní prostředí Finska vlivem ruských požadavků z konce roku 2021, jejichž cílem bylo zabránit vstupu zemí do NATO, a masivní ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022,” stojí v prohlášení.

Finský prezident podle prohlášení evidentně nevolal do Moskvy, aby žádal o svolení. „Prezident Niinistö oznámil, že Finsko se v nejbližších dnech rozhodne usilovat o členství v NATO,” uvádí se v dokumentu.

Vstupem do aliance posílí Finsko svoji vlastní bezpečnost a přebere za ní odpovědnost. „V budoucnu chce navíc Finsko profesionálně a korektně vyřešit praktické otázky plynoucí ze skutečnosti, že je jeho sousedem Rusko,” stojí na webu prezidentské kanceláře.

„Rozhovor byl upřímný a přímočarý a proběhl bez vyhrocení. Bylo považováno za důležité vyhnout se napětí,” řekl prezident Niinistö.

Telefonát se uskutečnil v den, kdy ruská dodavatelská společnost RAO Nordic přestala dodávat do Finska elektřinu.

Novinky se zapojily do projektu Česko si povídá. Chcete se zapojit do diskuze o klíčových tématech, která rozdělují společnost? Odpovězte na následující otázku. Více informací zde

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků