Hlavní obsah
Syfilis - TREPONEMA PALLIDUM Foto: Profimedia.cz

Syfilis

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilis může být smrtelná nebo způsobit trvalou invaliditu.

Syfilis - TREPONEMA PALLIDUM Foto: Profimedia.cz
Syfilis

Stádia nemoci a příznaky

Nemoc vzniká proniknutím bakterie do těla nejčastěji narušením sliznice nebo kůže. Projevuje se ve třech typických stádiích, která se střídají s obdobím latence.

První stádium nastává dva až tři týdny od nákazy. V místě kontaktu s bakterií, nejčastěji v okolí pohlavních orgánů, se vytvoří tvrdý nebolestivý vřed, který má v průměru dva až tři centimetry. Současně dojde ke zduření mízních uzlin v místě vstupu infekce do těla (nejčastěji tříselných, došlo-li k přenosu ústy pak krčních). Vřed se obvykle během 4-6 týdnů spontánně zhojí, infekce však postupuje mízní cestou do přilehlých uzlin a šíří se tak do celého organismu.

Projevy syfilis

Foto: Profimedia.cz

V sekundárním stádiu se infekce projeví vyrážkou, která se nejčastěji objeví na trupu a v ústech a to v podobě bílých stroupků. Současně dochází k nebolestivému zduření hlavních uzlin. Vyrážka i zduření během několika týdnů zmizí, mohou se však po čase znovu objevit a to i opakovaně. Zhruba po dvou letech všechny příznaky mizí.

Období zdánlivé latence, kdy bakterie ničí organismus ovšem bez výraznějších vnějších projevů, přeruší po několika letech (5- 20) terciální stádium (pozdní syfilis). Během něj napadá syfilis nejčastěji klouby, srdce i celou cévní soustavu. Dochází k destrukci nosní přepážky, zánětem je postiženo patro i kosti.

Napadena je centrální nervová tkáň, což vede jak k pohybovým potížím (např. obrna, ochrnutí) tak i psychiatrickým (demence, bludy, poruchy osobnosti atd.). U těhotných žen způsobuje syfilis těžké deformace plodu nebo jeho smrt.

V primárním a sekundárním stádiu se nemoc označuje jako raná syfilis, v terciálním jako pozdní syfilis. Terciální stádium se však ve vyspělých společnostech vyskytuje jen vzácně.

Projevy syfilis

Foto: Profimedia.cz

Přenos

Syfilis se v 95 procentech přenáší pohlavním stykem a to jak vaginálním, tak i orálním či análním (získaná syfilis), dále pak z matky na plod (vrozená syfilis). Výjimečně může dojít k přenosu infekce přes kontaminované předměty či při těsném kontaktu s nakaženým (taktéž získaná syfilis). Teoreticky možný je i přenos krevní transfuzí, dárci jsou ale testováni. (zdroj: wikipedia.org)

Prevence

Prevencí syfilis je absence častého střídání sexuálních partnerů a používání kondomu (jsou-li postižena místa mimo genitálie, riziko přenosu přesto existuje). Důležitá je hlavně včasná diagnóza (asi 60 procent onemocnění je odhaleno náhodně) a vhodná léčba.

Testy na syfilis nelze provádět anonymně, neboť se na onemocnění vztahují přísná epidemiologická pravidla. Léčba pohlavních chorob je v ČR dána zákonem a je povinná, stejně jako informování dalších sexuálních partnerů. Nemoc se léčí antibiotiky. Vědomé šíření nemoci je trestné.

Významné osobnosti, které trpěly syfilis

Albrecht z Valdštejna, Eduard Manet, Paul Gauguin, Nicola Paganini, Bedřich Smetana, Karel Hynek Mácha, údajně i Lenin a Klement Gotwald (zdroj: wikipedia.org).

Výskyt v ČR

Před sto lety byla infekce syfilis výrazně rozšířenější než dnes; výskyt se ale povedlo snížit díky penicilinu. Poslední dobou ale opět dochází k vzestupu nemoci a to nejen v ČR, ale i v Evropě a ve světě.

Nejrizikovější věkovou skupinou v ČR jsou lidé od 25 do 34 let. Choroba postihuje více muže, ženy zhruba o třetinu méně. Asi 30 procent všech hlášených případů tvoří cizinci.

Z posledních údajů (r. 2007) vyplývá, že největší výskyt nakažených je v Karlovarském a Ústeckém kraji, dále pak v Praze.

Počet případů syfilis v ČR
1997604
1998687
1999731
2000967
20011376
2002976
2003849
2004684
2005523
2006502
2007822
2008
850
2009
997
2010
1022
2011
737
2012
696
Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Použité zdroje: sexualne.cz, pohlavni-choroby.cz, 004.cz , Wikipedia, Ústav zdravotnických informací a statistiky: Pohlavní nemoci 2007 (dostupné na www.uzis.cz).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků