Hlavní obsah
Film Sladký život a jedna z nejslavnějších scén. Marcello Mastroianni a Anita Ekbergová. Foto: Profimedia.cz

10 italských filmů, které vás rozesmějí i rozpláčou

Milostná dramata plná hádek a usmiřování, bláznivé komedie, válečné filmy i mysteriózní horory. Italská filmografie je velmi pestrá. Vybrali jsme deset filmů, které byly natočeny režiséry z této jihoevropské země a vy si s nimi užijete zajímavé večery.

Film Sladký život a jedna z nejslavnějších scén. Marcello Mastroianni a Anita Ekbergová. Foto: Profimedia.cz
10 italských filmů, které vás rozesmějí i rozpláčou

1. Život je krásný

Režisér Roberto Benigni roku 1997 natočil tento velmi působivý snímek o hrůzách holocaustu. Roku 1939 se číšník Guido Orefice přestěhuje z venkova do velkého města, kde potká svou osudovou lásku, učitelku Doru. Vezmou se a mají syna. Po pěti letech šťastného manželství jsou Guido a jeho chlapec kvůli židovskému původu posláni do koncentračního tábora. Guido nechce, aby se syn bál, a tak předstírá, že je to vše jen hra připravená k synovým narozeninám. Hlavní role hráli Roberto Benigni, Nicoletta Braschi a Giorgio Cantarini.

2. Sladký život

Novinář Marcello by rád byl spisovatelem, ale jeho chování tomu neodpovídá. Vymetá večírky a píše bulvár. O smetánce nejprve jen informuje, ale postupem času je víc a víc její součástí. Klasické italské drama v roce 1960 natočila režisérská hvězda Federico Fellini a představili se v něm Marcello Mastroianni, Anita Ekbergová, Anouk Aiméeová nebo Yvonne Furneauxová.

3. Rocco a jeho bratři

Skoro tříhodinové drama o pěti bratrech rozdílných povah a jejich cestě životem v roce 1960 natočil režisér Luchino Visconti. V hlavních rolích se představili Alain Delon, Renato Salvatori, Max Cartier, Spiros Focas, Rocco Vidolazzi a Annie Girardotová.

4. Rozvod po italsku

Když rozvod, tak po italsku! Baron Cefalú (Marcello Mastroianni) zabije manželku, aby se mohl oženit s jinou dámou. A po zásluze je potrestán. Komedii v roce 1961 natočil režisér Pietro Germi.

5. Horalka

Podle stejnojmenné knihy Alberta Moravii v roce 1960 režisér Vittorio De Sica natočil toto válečné drama, ve kterém mladá vdova Cesira (Sophia Lorenová) opustí bombardovaný Řím i s dvanáctiletou dcerou Rosettou (Eleonora Brownová) a ukryje se ve vesnici v horách, kde se sblíží s intelektuálem Michelem (Jean-Paul Belmondo).

6. Maléna

Romantické drama s Monikou Belluciovou, která svým sex-appealem poblázní celé město, roku 2000 natočil režisér Giuseppe Tornatore. Příběh se odehrává za druhé světové války.

7. Osm a půl

Filmový režisér Guido Anselmi se ocitl v profesionální i osobní krizi. Pomůžou mu manželka Luisa, milenka Carla nebo mladá herečka Claudia? Komedii s Marcellem Mastroiannim, Claudií Cardinaleovou, Anouk Aiméeovou  a Sandrou Milovou natočil roku 1963 režisér Federico Fellini.

8. Suspiria

Film o sektě převlečené za baletní akademii natočil v roce 1997 režisér Dario Argento, hrály tam například Jessica Harperová a Stefania Casiniová. Mysteriózní horor se dočkal i novodobější americké verze.

9. La traviata

Hudební drama o lásce mezi kurtizánou a zasnoubeným mladíkem roku 1982 zrežíroval Franco Zeffirelli. Vzniklo podle knihy Alexandra Dumase mladšího a hráli v něm Teresa Stratasová, Plácido Domingo, Renato Cestiè, Axelle Gallová, Vladimir Vasilev nebo Pina Ceiová.

10. Silnice

Zampano koupí od chudé ženy její duševně chorou dceru Gelsominu a společně kočují s cirkusem. Na cestě potkají provazolezce Matta, který se do Gelsominy zamiluje. Dívka si ale vybírá Zampana, který ji ponižuje. Při náhodné hádce Zampano Matta zabije a uteče. Gelsomina zůstává sama a brzy umírá. Zampanovi až pozdě dojde, o co přišel. Drama v roce 1954 natočil režisér Federico Fellini. Hlavní role obsadili Anthony Quinn, Giulietta Masinaová a Richard Basehart.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků