Hlavní obsah
Zpěvačka Lenny momentálně chystá písničky pro své třetí album. Ráda by ho vydala příští rok. Foto: Lucie Levá

Zpěvačka Lenny: Mike Shinoda v mé písni změnil celou rytmiku

Americký producent, raper a hudebník Mike Shinoda, jenž je známý z působení v kapele Linkin Park i sólovými projekty, spojil síly s českou zpěvačkou Lenny. Vznikl singl Lithium, který vyšel na konci listopadu. Lenny pak byla kvůli pandemii nucena přesunout koncert v O2 universu na příští rok. Již 9. prosince ale vystoupí v pražském klubu Roxy, kde novou skladbu představí naživo.

Zpěvačka Lenny momentálně chystá písničky pro své třetí album. Ráda by ho vydala příští rok. Foto: Lucie Levá
Zpěvačka Lenny: Mike Shinoda v mé písni změnil celou rytmiku

Za jakých okolností jste se s Mikem Shinodou spojila?

Bylo za tím osobní setkání. Začalo to tím, že jsme v březnu roku 2019 se členy mé skupiny vystupovali na jeho pražském koncertě jako předkapela. Od té chvíle jsme zůstali ve spojení. Dal mi na sebe osobní kontakt, takže to nešlo přes manažery.

Bylo mi řečeno, že si Shinoda předkapelu vybíral z pěti nebo šesti jmen. Mě mezi ně zařadil český promotér koncertu. Říkala jsem si, že by bylo úžasné, kdyby si nás vybral, nechávala jsem tomu však volný průběh. A ono se to povedlo, vybrali si nás přímo Mike a jeho muzikanti.

Na poslední chvíli jsem byla ještě oslovena, abych s ním zazpívala duet, písničku Make It Up As I Go, kterou zpívá s K. Flay. Připravovala jsem se na to doslova za minutu dvanáct, ale na pódiu to dopadlo skvěle. Po vystoupení jsme se v šatně bavili o muzice. Mike stál po celou dobu našeho koncertu na kraji pódia, sledoval nás, a tak se zajímal o naše další plány. Také nám řekl, že ho naše hudba baví.

Už ani nevím, jak k tomu došlo, ale najednou jsme si povídali o případné spolupráci. Na to konto jsem mu po pár dnech napsala a poděkovala ještě jednou za možnost s ním vystupovat. Také jsem mu popřála hodně štěstí na dalších zastávkách turné, které v té době pokračovalo. Nechtěla jsem zatím případnou spolupráci připomínat. K tomu jsem se dostala až později, na začátku roku 2020.

Reagoval kladně?

Reagoval omluvou, že má nějaké další aktivity a projekty a že ještě počkáme. Do toho začal covid, takže se celý rok 2020 nic nedělo.

Na začátku letošního roku jsem mu poslala balíček písniček a on přišel s nápadem, že by si nějakou vybral a produkoval ji živě na službě Twitch. Vybral si Lithium, a já s jeho nápadem souhlasila.

Lenny

Foto: Lucie Levá

Co je Twitch?

Je to platforma pro živé vysílání čehokoli. Využívá se většinou pro herní průmysl, ale Mike na něm ukazuje své výtvarné a grafické práce a rozhodl se v přímém přenosu produkovat mou písničku. Před zraky těch, které to zajímá, s ní pracoval tak, aby jí dal co nejlepší konečnou podobu.

Vznikla píseň Lithium cíleně pro spolupráci se Shinodou?

Ne. Napsala jsem ji už v roce 2017 a její předprodukci dělal můj kolega a producent Ondřej Fiedler. Složila jsem ji celou u piana a brzy ze mě vypadl i text. Měla být už na mém albu Weird & Wonderful z roku 2020, ale po jeho nahrání a poslechu jsme dospěli k názoru, že by bylo příliš pomalé, a tak jsme ji vyřadili. Kdyby tenkrát vyšla, vypadala by jinak, než jak vypadá teď.

V čem by byla jiná?

Mike Shinoda změnil rytmiku. Poprosil nás o stopy jednotlivých nástrojů a zpěvů, aby mohl se skladbou pracovat. Nějaké Ondrovy produkční nápady nechal a některých se zbavil. Uprostřed přenosu na Twitchi ale dostal nápad, že by mohl totálně změnit rytmiku.

Na to konto řekl: Nevím, jestli mě teď Lenny nezabije, ale rozhodl jsem se překopat celou rytmiku. Mám takový šílený nápad...

Líbí se vám ten nápad?

Strašně dlouho mi trvalo, než jsem si na tu verzi zvykla. Když od roku 2017 posloucháte písničku, kterou máte v hlavě, a po třech letech přijde někdo, kdo v ní změní rytmiku, tak je to složité.

Postupem času se mi ale začala líbit. Nejdříve jsem se zaobírala myšlenkou, jestli je to proto, že ji produkoval Mike Shinoda, anebo se mi opravdu líbí. Nakonec jsem přišla na to, že jsem z ní nadšená.

Když mi Mike dodal finální produkt, napsal, že navrhuje dohrát ještě živé smyčce. Já už na to neměla v rozpočtu peníze, a tak jsem vzala úspory a šli jsme do studia natočit živé party smyčcových nástrojů. Tím byla skladba hotová.

Svůj pěvecký part jste nahrála až na závěr?

Naopak, ten už jsem Mikovi poslala na začátku. Natáčela jsem ho u sebe doma, ve svém malém studiu. Nejsem zrovna zvukový inženýr, ale myslím si, že v tom zpěvu je autentická emoce.

Brzy se k písni objeví i videoklip. Kde jste ho natáčela?

Na Kanárských ostrovech. S režisérem Ondřejem Kudynem jsme přiletěli do Las Palmas a já si myslela, že se rozhodl točit u aktivní sopky na ostrově La Palma. Byla to ale jen příbuznost zeměpisných názvů, Las Palmas je na ostrově Gran Canaria.

Na Kanárských ostrovech jsem předtím byla s mámou, když mi byly tři roky. Moc jsem si je nepamatovala, ale musím říct, že na Gran Canarii je neskutečná škála vizuálních možností. Je tam poušť jako někde v Saúdské Arábii, jsou tam hory, které mi evokovaly americkou Nevadu, je tam moře, prostě je to pestrý ostrov. Ondra Kudyn už tam byl několikrát, takže měl tamní lokace obhlédnuté a šel na jistotu.

Lenny na snímku z koncertu v pražském Foru Karlín v roce 2019, kdy předskakovala Miku Shinodovi.

Foto: Milan Malíček, Právo

Kdy tu písničku zahrajete naživo?

Už 9. prosince v pražském klubu Roxy. Bude to ale bez živých smyčců, kvůli menšímu pódiu budeme muset využít možnosti nahradit je syntetickými zvuky. Slibuju ale, že použijeme nejvěrohodnější alternativu.

Chystáte nové album?

Ano, pracuju na něm. Mám teď takzvané studiové období, moc si užívám pobyt v nahrávacích studiích. Jednak u sebe doma a také v Berlíně, kam jsem začala jezdit o prázdninách. Jsou to má šťastná místa.

V Berlíně jsem začala spolupracovat s nizozemským zpěvákem Remmem, už jsme spolu něco napsali. Dělám samozřejmě dál i se svými stálými kolegy nebo nově s hudebníkem a producentem Marcusem Tranem, který pracuje s mým partnerem Marpem.

Nové písničky jsou napsané nebo vznikají. Jsem už ale v bodě, kdy to, co jsem vetkla do textů, potřebuju říct. Byla bych ráda, kdyby nová deska vyšla příští rok.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků