Hlavní obsah
Foto: Jan Handrejch, Právo

Umělci vyčítají Radě ČT, že ohrožuje demokracii

Bagatelizujete situaci, zametáte problémy pod koberec a ohrožujete demokracii v České republice. Situace kolem údajné cenzury ve zpravodajství ČT začíná rozjíždět slovní, nebezpečně absurdní kolotoč.

Foto: Jan Handrejch, Právo
Umělci vyčítají Radě ČT, že ohrožuje demokracii

Členové filmového a televizního svazu (FITES) reagovali na středeční rozhodnutí Rady ČT, která konstatovala, že podnět několika redaktorů zpravodajství veřejnoprávní televize na údajnou cenzuru ze strany šéfredaktora Petra Mrzeny není oprávněný. [celá zpráva]

Umělci sdružení ve svazu s tím nesouhlasí a stěžují si dopisem, který zaslali nejen předsedovi Rady ČT Milanu Uhdemu a novinářům, ale i Sněmovně. Dopis už měli připravený ještě před rozhodnutím Rady ČT, protože je datován 6. ledna, přitom rozhodnutí rady padlo 8. ledna. Tvůrci v něm hovoří nejen za sebe, ale i obecně „za občanské iniciativy a občany-plátce televizních poplatků“.

„Jakékoliv bagatelizování situace je nesmírně nebezpečné, protože snaha zamést pod koberec manipulace a cenzorství v televizi veřejné služby ohrožuje demokratický systém v České republice,“ píší tvůrci.

„Žádáme Radu ČT o okamžité řešení celé situace. To znamená zahájení jednání o stížnosti 24 moderátorů, editorů a redaktorů ČT, nejlépe ustanovení vlastní, transparentně jmenované komise,“ pokračuje dopis.

Rada ale došla ve středu k závěru, že nebyl porušen Zákon o ČT, ani kodex, ani objektivita ve vysílání zpravodajství a že nestandardní zásahy uvedené ve stížnosti nelze potvrdit. Předseda rady Milan Uhde sice přednesl návrh, aby radní zřídili nezávislou komisi, jeho námět však při hlasování neprošel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků