Hlavní obsah
Tomáš Töpfer Foto: Petr Horník, Právo

Tomáš Töpfer

Populární divadelní i filmový herec, režisér a divadelní pedagog. V letech 2006 až 2012 byl senátorem jako nestraník za ODS ve volebním obvodu Praha 4. V roce 2012 mandát neobhájil a prohrál s lékařskou Evou Sykovou, která kandidovala za ČSSD.

Tomáš Töpfer Foto: Petr Horník, Právo
Tomáš Töpfer

Narozen 10. ledna 1951 v Praze. Už v dětství se rozhodl pro dráhu herce, po studiu na konzervatoři v Brně absolvoval také DAMU v Praze. Zpočátku hrál v regionálních divadlech v Ostravě a v Šumperku. Kromě hraní pomáhal vybudovat  úspěšné Činoherní studio v Ústí nad Labem. Později získal angažmá v pražském Divadle E.F. Buriana, odkud přešel do Vinohradského divadla, kde strávil jedenáct sezón.

V roce 1995 založil s Eliškou Balzerovou a dalšími přáteli Nadaci Fidlovačka, díky které bylo možné uskutečnit rozsáhlou rekonstrukci zchátralého Divadla Na Fidlovačce v pražských Nuslích. Od roku 1998 až do roku 2012 byl v tomto divadle ředitelem a zároveň hercem. Od roku se vrátil na Vinohrady, kde se stal ředitelem.

Televizní nesmrtelnost mu zajistila postava vrchního četníka Arazíma v seriálu Četnické humoresky a role MUDr. Krále v seriálu Život na zámku.

V senátních volbách v roce 2006 získal mandát jako bezpartijní na kandidátce občanských demokratů. V horní komoře zasedal jedno volební období.

Je spoluzakladatelem Letních shakespearovských slavností na Pražském Hradě, společně s bratrem provozuje známou pražskou restauraci U Kalicha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků