Hlavní obsah
Podnikatel Marek Čmejla Foto: Petr Horník, Právo

Žalobce: Spor miliardářů má vyřešit civilní soud

Spory miliardářů Marka Čmejly a Jiřího Diviše s druhým nejbohatším Čechem Radovanem Vítkem by se měly vyřešit před civilními soudy, a nikoliv prostřednictvím trestního práva. Státní zástupce Boris Havel to naznačil v dokumentu, v němž přezkoumával postup policie, která odložila trestní oznámení na Vítka. V práci detektivů chyby nenašel.

Podnikatel Marek Čmejla Foto: Petr Horník, Právo
Žalobce: Spor miliardářů má vyřešit civilní soud

Státní zástupce Havel v dokumentu píše, že obsah trestního oznámení je totožný nebo velmi podobný s tvrzeními, která jsou v žalobách investičních skupin Kingston a Investhold. Ty u soudů v americkém New Yorku a v Lucembursku zažalovaly Vítkovu CPI a domáhají se miliard, o které je prý Vítek připravil v souvislosti s nepřátelským převzetím skupiny Orco.

Newyorský soud na začátku září žalobu zamítl s tím, že není tou instancí, která by měla případ řešit. Břímě by měl nést lucemburský soud, který dostal spor v roce 2015. A k názoru, že by měl rozepři vyřešit tento soud, se přiklonil i Havel.
„Mezi spornými stranami jde o hluboký rozkol a z toho vyplývající civilněprávní spor soukromé a investiční povahy,“ napsal Havel ve vyrozumění, které má Právo k dispozici.

CPI: Nic nedlužíme

A zastal se také práce detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří trestní oznámení na Vítka odložili. Policisté podle státního zástupce při řešení kauzy postupovali odborně, zdrženlivě, neutrálně a věc vyhodnotili způsobem, s kterým souhlasí.

„Opačný postup by byl shledán jako ryze účelový,“ doplnil Havel. S jeho názorem příliš nesouhlasí advokát Václav Němec, který v minulosti pracoval u protikorupční policie a podílel se na vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Kvůli této kauze stojí před soudem Čmejla s Divišem.

Exdetektiv se pozastavil třeba nad tím, že trestní oznámení půl roku putovalo mezi nejrůznějšími složkami policie a státního zastupitelství. „Přijde mi, jako by se řešilo, jak se případu zbavit, a neřešila se podstata věci,“ řekl Právu Němec.

Advokát měl možnost prostudovat trestní oznámení, podle něhož Vítek obral své dva někdejší obchodní partnery Marka Čmejlu a Jiřího Diviše o více než devět miliard korun. A postup, kterým policie dospěla k odložení případu, považuje za nestandardní. Policejní verdikt už dříve zkritizovala advokátka Katarína Kožiak Oboňová, která se chce v nejbližších dnech obrátit na Nejvyšší státní zastupitelství, aby věc přezkoumalo.

Vítkova CPI jakékoliv provinění odmítá. Žaloby i podané trestní oznámení podle ní nemají reálný základ. A dosavadní výsledky různých sporů prý ukazují pravdu. „Všechny záležitosti s nimi máme vyrovnány a nic nedlužíme. Jsme rádi, že se spravedlnost postavila za nás,“ sdělil Právu mluvčí CPI Jakub Velen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků