Hlavní obsah
Krokodýl čelnatý. Ilustrační foto Foto: Wikipedia, Policie ČR

Zmizení krokodýla v Ostravě nahlásil majitel po dvou dnech

Na nohou je od pondělka ostravská čtvrť Hrabůvka i okolní lokality poté, co policie zveřejnila informaci, že ze zahrady zdejšího chovatele utekl v sobotu krokodýl čelnatý. V Ostravě přitom chov krokodýla není hlášen. Zmizení zvířete oznámil v pondělí, tedy po dvou dnech od jeho útěku. Policie také oznámila, že krokodýl je pět let starý.

Krokodýl čelnatý. Ilustrační foto Foto: Wikipedia, Policie ČR
Zmizení krokodýla v Ostravě nahlásil majitel po dvou dnech

Policie vydala v pondělí hned po oznámení chovatele upozornění pro veřejnost ohledně výskytu nebezpečného zvířete.

„Ostravští policisté přijali oznámení o útěku krokodýla ze zahrady chovatele v ulici Závodní. Jedná se o mládě zhruba metr dlouhé, které může být nebezpečné,“ informovala v pondělí mluvčí policie Eva Michalíková. Policisté podle ní pročesávají terén a zároveň varovali obyvatele, kteří bydlí v blízkosti.

V úterý policie uvedla, že krokodýl je pět let starý, jde tedy o mladý kus. Krokodýli se dožívají kolem 80 let.

Do akce je zapojeno několik desítek policistů a strážníků. „Zvíře je mrštné a je schopné ulovit menší psy či kočky. Vzhledem k tomu, že je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl krokodýl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín,“ dodala mluvčí.

Zmizení zvířete oznámil chovatel, podle kterého krokodýl utekl už v sobotu v odpoledních hodinách. Na to, proč jeho zmizení ohlásil až po dvou dnech a zda po krokodýlovi během víkendu pátral na vlastní pěst, policie zatím nezná přesnou odpověď. „Rozhodně se o to budeme zajímat, bude to předmětem šetření,“ dodala mluvčí.

Policie v úterý uvedla, že na chov zvířete vydala povolení olomoucká krajská veterinární správa. Zvíře přitom uteklo v Ostravě, kde žádné takové povolení vydáno nebylo. Je však očipované a registrované. „Důvod, proč nový majitel však v Ostravě o registru neučinil oznámení, nyní bude předmětem dalšího šetření,” uvedla policie.

Krajská veterinární správa se nyní o případ bude podrobněji zajímat. O případné sankci rozhodne příslušná radnice.

„Majitel měl krokodýla čelnatého zakoupit před 4 lety od chovatele z Olomouckého kraje. Stáří zvířete je 5 let,” řekla v úterý Michalíková.

Krokodýl čelnatý či krokodýl pralesní (Osteolaemus tetraspis) je jedním ze tří žijících zástupců krokodýlů žijících ve volné přírodě v Africe. Obývá převážně tropické oblasti západní a střední Afriky od Senegalu až po Angolu, kde žije ve vodních tocích a jezerech.

Jedná se o druh poměrně často chovaný v zoologických zahradách i soukromých teráriích. Oblíbený je hlavně díky svým menším rozměrům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků